Będzie remont wejść do metra

Warszawa

ZTMWyremontują wejścia do metra

Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na remont wejść na cztery stacje metra na Mokotowie i Ursynowie.

Po 20 latach eksploatacji ZTM wyremontuje zewnętrze kamienne okładziny przy stacjach metra: Imielin, Stokłosy, Ursynów i Służew. - Mają uszkodzenia spowodowane między innymi warunkami atmosferycznymi. Widać na nich pęknięcia, ubytki - wylicza Magdalena Potocka z ZTM.

Trzy miesiące prac

Decyzja o wymianie kamiennych elementów została podjęta po ekspertyzie. - Pasażerowie nie powinni odczuć utrudnień, metro będzie normalnie funkcjonowało. Możliwe, że część obszaru przy wejściu do stacji będzie wygrodzona ze względów bezpieczeństwa, jednak nie powinno to nikomu przeszkadzać - zaznacza Potocka.

Wykonawcy mogą składać swoje oferty do 7 kwietnia. Jak informuje ZTM, termin robót to trzy miesiące od daty podpisania umowy. - Od chwili złożenia ofert do czasu podpisania umowy, trzeba będzie między innymi je ocenić i wybrać wykonawcę. Zazwyczaj trwa to kilka tygodni. Jeżeli wszystko pójdzie sprawnie, przystąpimy do prac - dodaje.

Miały być daszki

Jednocześnie ZTM informuje, że mimo wcześniejszych planów na zadaszenie wejść stacji metra na Ursynowe i Mokotowie( chodziło o stacje Kabaty i Służew), projekt na razie nie ujrzy światła dziennego ze względu na brak funduszy.

Konkurs na daszki nad schodami prowadzącymi do metra został rozstrzygnięty w 2014 roku. Wpłynęło 11 prac. Zwycięski projekt uzyskał 100 punktów.

- Obecnie nie planujemy zrealizować tego projektu, ponieważ brakuje na to pieniędzy. Na początku zakładaliśmy, że będzie inaczej. Miasto cały czas żyje i fundusze trzeba było przeznaczyć na między innymi na udogodnienia dla osób niepełnosprawnych na całej pierwszej linii metra - tłumaczy Magdalena Potoka z ZTM.

Jak dodaje, do projektu będzie można wrócić, jeżeli znajdą się na to pieniądze.

Zobacz co wówczas na ten temat mówił Igor Krajnow, rzecznik ZTM:

Mówi Igor Krajnow, rzecznik ZTM
Mateusz Szmelter /tvnwarszawa.pl

Na początku marca wojewoda mazowiecki wydał kolejne cztery decyzje dotyczące rozbudowy II linii metra. Pozwolenia dotyczą odcinka północno-wschodniego od stacji Dworzec Wileński do stacji Bródno:

Wiceprezydent o pozwoleniach na budowę II linii metra
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

ło/ec