Będzie podwyżka cen ciepła?

Warszawa

| Washington Post, Huffington Post, Reutersfot

Czy po prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej wzrosną stawki za ogrzewanie mieszkań? Czy prywatny właściciel będzie przymykał oko na zaległosci szpitali w opłatach za ciepło? Radni mają wiele pytań związanych z prywatyzacją spółki, odpowiedzi na nie spodziewają się uzyskać podczas dzisiejszej Rady Warszawy.

Do końca lutego stołeczny ratusz zaprosi potencjalnych nabywców do negocjacji w sprawie kupna udziałów spółki. Tryb prywatyzacji poprzez negocjacje wybrano jako najkorzystniejszy według przygotowanej na zlecenie miasta analizy, która objęła m.in. wycenę spółki.

"SPEC nie tylko dostarcza ciepło"

Informację na temat samej analizy radni mają uzyskać na dzisiejszej sesji Rady Warszawy. Wiele pytań i obaw mają radni SLD, którzy wspólnie z kolegami z PiS w ubiegłej kadencji zablokowali sprzedaż spółki. - SPEC jest nie tylko przedsiębiorstwem, które dostarcza ciepło - mówi radny Andrzej Golimont (SLD). Jest to również narzędzie polityki społecznej. Dlaczego? Okazuje się, że jedymi z największych dłużników SPEC-u są warszawskie szpitale, które nie mają środków na opłaty za ogrzewanie.

- Wystarczy jeden nieodpowiedzialny windykator i, z wyjątkiem trzech, mamy zamknięte w okresie zimowym wszystkie warszawskie szpitale - uważa radny Golimont.

Podobne obawy mają również radni PiS-u. - Dopóki SPEC jest w rękach miasta nie musimy się obawiać takiej sytuacji, bo firma nie odcina dopływu ciepła miejskim placówkom. Ale kiedy będzie prywatnych rękach takiej gwarancji nie ma. Bo niby dlaczego miałaby dokładać do ogrzewania szpitali- pyta retorycznie radny Tomasz Zdzikot (PiS).

Będzie podwyżka cen za ciepło?

Radni opozycji są przekonani, że gdy SPEC trafi w ręce prywatnego właściciela warszawiaków czeka podwyżka cen za ciepło. Urzędnicy zapewniają, że podobne przedsiębiorstwa zostały sprywatyzowane w kilku innych dużych miastach i obyło się bez wzrostu cen, bo na ich straży stoi Urząd Regulacji Energetyki.

Początek obrad Rady Warszawy o godz 10.00 w Sali Warszawskiej PKiN