Będzie park nad tunelem POW. Mieszkańcy chcą zieleni i fontann

Warszawa

Urząd Dzielnicy UrsynówCo nad tunelem POW?

Dołem pędzące samochody, a na górze park dla mieszkańców. Tak będzie po zakończeniu budowy ursynowskiego odcinka obwodnicy. Mieszkańcy konsultują projekty, a dzielnica dogaduje się z wykonawcą.

- Jedno jest pewne - mieszkańcy chcą zieleni. Nad tunelem powstanie park - mówi burmistrz Ursynowa Robert Kempa. Otwartą sprawą jest natomiast to, jak dokładnie będzie wyglądał park i co się w nim znajdzie.

A pole do popisu jest spore - tunel Południowej Obwodnicy Warszawy będzie miał ponad 2 kilometry długości. Przetnie całą dzielnicę wzdłuż ulicy Płaskowickiej, pod al. KEN i pierwszą linią metra. Zgodnie z umową wykonawca tego odcinka, firma Astaldi, ma odtworzyć stan sprzed budowy. Ale dzielnica chce negocjować (podobnie - zresztą z konsorcjum, z tą samą firmą w składzie, zrobiono przy budowie metra - zamiast odtwarzać ulicę Świętokrzyską, udało się przy okazji zwęzić ją i ucywilizować).

- Zaproponowaliśmy, aby wykonawca oszacował, ile zaoszczędzi, jeśli nie będzie odtwarzał tego, co teraz widzimy na Ursynowie. My dołożymy brakującą kwotę - zapewnia Kempa.

Konsultują dyskutując

Tymczasem trwają konsultacje z mieszkańcami. Zaprezentowano im już różne pomysł na park – z boiskami, fontannami, placami zabaw i wybiegami dla psów. To pierwszy etap - kolejnym będą tzw. warsztaty charrette, pierwsze tego typu na Ursynowie. - Wezmą w nim udział doświadczeni specjaliści w dziedzinie architektury krajobrazu, architektury i urbanistyki oraz inżynierii komunikacyjnej - zapowiada Bernardeta Włoch-Nagórny rzeczniczka urzędu.

- Będziemy rozwijać pomysły z pierwszego etapu konsultacji. Później, pod koniec października zaprosimy ursynowian na wirtualny spacer po przyszłym parku - precyzuje Katarzyna Łowicka, która organizuje warsztaty.

Metoda polega na mocnym angażowaniu zainteresowanych mieszkańców w prace projektowe i towarzyszące im dyskusje w formie kilkudniowych sesji. Ich celem jest wypracowanie koncepcji, z którą identyfikują się wszystkie strony - mieszkańcy, urzędnicy czy deweloperzy.

Budowa ruszy w przyszłym roku

Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy rozpocznie się w 2017 roku. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, tunel będzie budowany metodą odkrywkową. - Oznacza to, że wszystko co znajduje się nad nim, zostanie zburzone. Powstanie odkryta przestrzeń, w której tunel zostanie wybudowany – tłumaczyła Agnieszka Stefańska z GDDKiA.

W ramach tego odcinka obwodnicy drogowcy wybudują także węzły Ursynów - Zachód (połączenie z ul. Gandhi) oraz Ursynów - Wschód (z ul. Płaskowickiej) w rejonie skarpy ursynowskiej. Budowa odcinka z tunelem ma pochłonąć 1,2 mld złotych.

TĘDY PRZEBIEGNIE TUNEL POW:

Zbudują tunel pod Ursynowem
Lech Marcinczak, Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

kz/b/r