Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Będzie nowy szef Muzeum Historii Żydów Polskich

Warszawa

| Fakty TVNfot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl

Agnieszka Rudzińska-Rytel jest kandydatką na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wystąpiła właśnie z taką propozycją do ministra kultury - informuje Polska Agencja Prasowa.

Agnieszka Rudzińska-Rytel pełni obecnie obowiązki wicedyrektora muzeum ds. komunikacji i programów publicznych. Jest odpowiedzialna za wizerunek i tworzenie programów publicznych muzeum oraz za współpracę z partnerami europejskimi. Jest również członkiem komitetu założycielskiego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Ma zastąpić dotychczasowego dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich Jerzego Halbersztadta, któremu skończyła się kadencja.

Minister nie ma zastrzeżeń

- Minister kultury nie zgłosił zastrzeżeń do zamiaru powierzenia pani Agnieszce Rudzińskiej-Rytel pełnienia obowiązków dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński.

Jak zauważył, najbardziej prawdopodobny tryb powołania dyrektora to konkurs, jednak - jak zastrzegł - "nie wyklucza się możliwości powołania dyrektora Muzeum w innym trybie, po wcześniejszych konsultacjach".

Budowa na półmetku

Jerzy Halbersztadt był kierownikiem i menedżerem projektu budowy Muzeum Historii Żydów Polskich z ramienia Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny od momentu kiedy koncepcja placówki powstała, czyli od roku 1996. W listopadzie 2005 roku Muzeum Historii Żydów Polskich zostało zarejestrowane jako pierwsza w Polsce instytucja kultury, finansowana zarówno ze środków publicznych, jak i prywatnych.

W grudniu 2010 r. budowa MHŻP osiągnęła półmetek prac. Jej zakończenie jest planowane na marzec 2012 roku. Muzeum powstaje naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta.

agz/mlu/ura/bako