Będzie mobilna łaźnia dla bezdomnych. Z lekarzem i fryzjerem

TVN Warszawa


Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej i stołeczny ratusz uruchamiają wspólny projekt mobilnej łaźni dla bezdomnych. Będą mogli wziąć kąpiel, zmienić ubrania, skorzystać z fryzjera czy pomocy medycznej. Zbiórka na ten cel już trwa.

Łaźnia ma składać się z kilku modułów - toalety, łazienki z prysznicem i przebieralni. Stanie kolejno w trzech różnych punktach miasta, w zależności od potrzeb danego rejonu. Według informacji uzyskanych w urzędzie miasta, postępowanie na wykonawcę modułów prowadzi Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Wykonawca jeszcze nie został wybrany.

Caritas będzie odpowiadała za obsługę łaźni, zarówno organizacyjną jak i administracyjną. Wśród głównych zadań znajdą się m.in.: utrzymanie czystości, usługi fryzjerskie, prowadzenie punktu pierwszej pomocy medycznej, wyposażanie w odzież, utylizacja zużytej odzieży i środków opatrunkowych a także prowadzenie ewidencji zgłaszających się osób.

Dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Kamil Jerzy Chojnacki powiedział w rozmowie z PAP, że za pośrednictwem parafii zostały już zebrane środki czystości, ręczniki i bielizna. Brakuje natomiast maści na świerzb, środków na wszy, materiałów opatrunkowych i dezynfekujących. - Bardzo liczymy na hurtownie farmaceutyczne i producentów tych preparatów - że przekażą na rzecz bezdomnych i potrzebujących te środki - dodał.

"Łaźnie w każdej dzielnicy"

Zbiórka środków czystości zostanie uruchomiona ponownie tuż po oddaniu do użytku łaźni. Potrzeby będą wtedy nieograniczone. W sprawie przekazywania darów na ten cel można kontaktować się telefonicznie bądź mailowo z Biurem Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Dyrektorka Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, współprzedownicząca Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy RPO Adriana Porowska przypomniała w rozmowie z PAP, że o uruchomienie łaźni w Warszawie apelował Rzecznik Praw Obywatelskich śp. Janusz Kochanowski, a apel ponowił obecny RPO Adam Bodnar.

- Łaźnie powinny być w każdej dzielnicy Warszawy, a w tej chwili jest tylko jedna - w centrum - podkreśliła Porowska. Mieści się ona w ośrodku "Tylko z darów miłosierdzia" przy ul. Żytniej 1. Codziennie korzysta z niej ok. 40 osób.

20 noclegowni w Warszawie

Jak informują przedstawiciele ratusza, Warszawa dofinansowuje m.in. 20 noclegowni dla bezdomnych. Dysponują one łącznie około 1400 miejscami. Jest tam siedem bezpłatnych jadłodajni wydających ponad 2000 posiłków dziennie, cztery punkty poradnictwa, łaźnię oraz dodatkowo w sezonie zimowym dwie dzienne ogrzewalnie.

Miasto przeznacza na ten cel blisko 11 milionów złotych. Oprócz tego, sześć organizacji pozarządowych realizowało pilotażowy projekt - streetworking na rzecz osób bezdomnych w 15 dzielnicach. Zwiększyła się również liczba miejsc dofinansowywanych przez m.st. Warszawa w mieszkaniach treningowych. Aktualnie miasto dofinansowuje ponad 70 takich miejsc.

Potrzebujących na bieżąco wspiera też Caritas. Organizacja prowadzi m.in. cztery świetlice socjoterapeutyczne, dwie jadłodajnie dla ubogich, pięć placówek medycznych NZOZ, trzy hospicja domowe i dom samotnej matki.

Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej niesie pomoc nie tylko bezdomnym, ale wszystkim osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

CZYTAJ TAKŻE O MIEJSKIM PROGRAMIE "NA POMOCY BEZDOMNYM":

Pomagają osobom bezdomnych
TVN24

PAP/kw/pm