Będzie buspas i ścieżka rowerowa na Puławskiej

Puławska doczeka się buspasa?
Puławska doczeka się buspasa?
Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl
Lech Marcinczak /tvnwarszawa.plPuławska doczeka się buspasa?

Buspas na Puławskiej powstanie do 2016 r. Dodatkowy pas dla autobusów ma zostać wyznaczony na odcinku od metra Wilanowska do Piaseczna - zapowiada stołeczny ratusz.

O przeznaczeniu dodatkowych pieniędzy na przebudowę ulicy zdecydowała Rada Warszawy. - Rada na nasz wniosek przyznała na tę inwestycję 21 mln zł. Z tej kwoty na ten rok przewidziane jest 2,8 mln. Ta kwota będzie przeznaczona m.in. na projekt - mówi rzecznik warszawskiego ratusza Bartosz Milczarczyk.

Wysoka cena jest efektem tego, że przy wytyczaniu buspasa, ul. Puławska będzie wymagała dodatkowej rozbudowy. - Wstępnie zamierzaliśmy wytyczyć buspas po poboczu, jednak analizy wykazały, że konieczne będzie przesunięcie latarni, oświetlenia, a także m.in. rowów melioracyjnych, stąd potrzebne dodatkowe nakłady finansowe - tłumaczy nam Magdalena Potocka z Zarządu Transportu Miejskiego.

Kierowcy bez zmian

- Z kwoty, która ma być przeznaczona na realizację tego celu, część będzie musiała pójść także na szczegółowe analizy ruchu w tamtym miejscu, które mają wykazać, czy budowa buspasa nie wpłynie negatywnie na ruch, a także na zaprojektowanie go - dodaje Potocka. W tym celu ZTM wystąpił do miasta o wpisanie tego projektu do wieloletniego planu finansowego.

Przedstawicielka ZTM podkreśla, że kierowcom nie zostanie odebrany żaden z dotychczasowych pasów. Przebudowane zostanie też oświetlenie, a także wybudowane będą ścieżki rowerowe.

Będzie też ścieżka rowerowa

Powstanie ścieżek rowerowych zapowiada także rzecznik ratusza. - W ramach budowy buspasa przewidziane jest także wyznaczenie na tej trasie ścieżek rowerowych. Zostaną one zrealizowane w ramach tej samej inwestycji i przeznaczonej na nią kwoty pieniędzy - tłumaczy Bartosz Milczarczyk.

Miał powstać rok temu

Według wstępnych planów buspas miał powstać po wakacjach w 2014 roku. Jednak wówczas zaniechano inwestycji. Plan rozbudowy znacznie przekroczył wyobrażenia o możliwych kosztach.

- Jesteśmy zdeterminowani, żeby poddać ten projekt technicznym, szczegółowym analizom. Naszym zamierzeniem jest, nie uszczuplając przestrzeni dla samochodów, wygospodarować wspólnie z Zarządem Dróg Miejskich przestrzeń, modyfikując szerokość pasów i w 2014 roku ten buspas wdrożyć - tłumaczył jeszcze w ubiegłym roku w rozmowie z tvnwarszawa.pl dyrektor ZTM Wiesław Witek. Teraz w budżecie mają być zagwarantowane odpowiednie środki, aby udało się wytyczyć trasę do końca 2016 roku.

ep/ec

Pozostałe wiadomości