Będą zmiany na Kopcu Powstania. Tor dla wyczynowców nie wróci

Warszawa

archiwum TVN24Kopiec Powstania Warszawskiego

Kopiec Powstania Warszawskiego czekają zmiany, ale najpierw architekci zmierzą się w konkursie na koncepcję zagospodarowania tego miejsca. W regulaminie nie ma mowy o odtworzeniu toru dla wyczynowych rowerzystów. Urzędnicy nie uwzględnili tego punktu po konsultacjach społecznych.

"Masz pomysł na zagospodarowanie Kopca Powstania Warszawskiego wraz z otoczeniem na Mokotowie? Szukamy najlepszej koncepcji urbanistyczno-krajobrazowej tego symbolicznego miejsca" - tak konkurs na zmianę kopca i w jego otoczeniu zapowiada miejski Zarząd Zieleni.

Konsultacje dały odpowiedź

Architekci mogą zgłaszać się do 12 kwietnia. Będą musieli zadbać o to, żeby kopiec był atrakcyjny dla mieszkańców. Wejście na szczyt ma być ułatwione dla osób niepełnosprawnych, mają się pojawić toalety. Architekci będę musieli również zaaranżować strefę reprezentacyjną pod kątem obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego.

W regulaminie nie ma jednak mowy o odtworzeniu toru do jazdy wyczynowej.

Jak już pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, tor stworzony oddolnie przez entuzjastów szybkiej jazdy na jednośladzie, został zaorany decyzją urzędników. Później usłyszeliśmy deklaracje o jego powrocie. Dlaczego zatem ostatecznie nie został uwzględniony w konkursie?

- Po konsultacjach społecznych wyszło, że budowa toru do jazdy wyczynowej jest raczej niepożądana w tym miejscu - mówi tvnwarszawa.pl Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni, który ma teren pod swoją opieką.Piwowarski dodaje, że jest za to zapis mówiący o tym, żeby można było na górę kopca dojechać towerem.

- To, że nie ma w regulaminie zapisu o torze, nie oznacza, że architekci nie mogą ich zaproponować. Sąd konkursowy będzie oceniał prace i decydował o ostatecznym charakterze koncepcji - zastrzega Piwowarski.

Argumentem bezpieczeństwo

Urzędnicy podkreślają również, że rozmawiali ze środowiskami kombatanckimi, które uważają kopiec za miejsce pamięci.

- Chcą zachowana rangi i powagi kopca. Istotnym elementem, jaki wybrzmiał w procesie konsultacji jest kwestia poczucia bezpieczeństwa w parku związana między innymi ze zdarzającymi się niekiedy kolizjami z rowerzystami. Dużym wyzwaniem dla projektantów będzie zapewnienie bezkolizyjnej komunikacji pieszej i rowerowej w tej przestrzeni - przekonuje dyrektor Zarządu Zieleni.

Budowa ma zostać zrealizowana do marca 2022 roku.

TAK WYGLĄDAŁ TOR NA KOPCU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO:

Tor na Kopcu zaoranyTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

ran/b