Będą wyższe kary za nielegalne reklamy

Warszawa

E. Dymna, M. RutkiewiczReklamy budzą kontrowersje

Kary za nielegalne reklamy będą wynosić czterdziestokrotność opłat reklamowych, a więc będą zależeć od stawek ustalonych przez samorządy i od wielkości reklamy - zakłada poprawka Senatu do prezydenckiej ustawy krajobrazowej, którą w piątek poparli posłowie.

Możliwość zastosowania kary, która będzie czterdziestokrotnością opłat reklamowych, jest znacznie surowszym rozwiązaniem niż to, które posłowie poparli, uchwalając ustawę w marcu. Wtedy Sejm zdecydował, że kary za nielegalne reklamy będą mogły wynosić najwyżej 5 tys. zł.

"Wstawili zęby" ustawie

Decyzja senatorów to odpowiedź na postulaty zgłaszane przez środowiska i organizacje społeczne walczące o estetykę przestrzeni publicznej. Ich zdaniem decyzja Sejmu, by kary za nielegalne reklamy wynosiły nie więcej niż 5 tys. zł, pozbawiała ustawę "zębów" i czyniła jej rozwiązania nieskutecznymi.

Zdaniem społecznych aktywistów taka sankcja byłaby niewystarczająca, bo przychody z reklam, szczególnie wielkoformatowych umieszczanych w centrach miast, są wielokrotnie wyższe.

Senatorowie zgodzili się z tym argumentem strony społecznej.

Ustawę o ochronie krajobrazu skierował do Sejmu prezydent Bronisław Komorowski w ramach inicjatywy ustawodawczej latem 2013 r.

Czytaj więcej na ten temat.

PAP/lulu