Najnowsze

Będą podwyżki dla pracowników obsługi i administracji szkół

Najnowsze

tvnwarszawa.plRada Warszawy

Rada Warszawy zdecydowała w czwartek o przyznaniu pracownikom obsługi i administracji publicznych szkół i przedszkoli podwyżki średnio o 300 złotych brutto miesięcznie wraz z wyrównaniem od 1 września 2017 roku.

Podwyżki są możliwe dzięki przyjętej w czwartek przez Radę Warszawy nowelizacji tegorocznego budżetu miasta.

Pierwsza podwyżka

Jak poinformowała na briefingu poprzedzającym czwartkową sesję rady miasta przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów Rady Warszawy Maria Łukaszewicz, miasto chce zwiększyć środki na oświatę o prawie 200 mln zł, z czego na podwyżki dla pracowników szkolnej administracji miasto chce wydać 18 milionów. Średnio pracownicy mają otrzymać miesięcznie 300 zł brutto wraz z wyrównaniem od 1 września 2017 r. Przewodnicząca Komisji Edukacji i Rodziny Rady Warszawy Małgorzata Żuber-Zielicz podkreśliła, że to pierwsza podwyżka. - Będziemy cały czas analizować te płace i będziemy się zastanawiali, w którym momencie budżet miasta Warszawy jeszcze nam pomoże, albo umożliwi nam jeszcze być może zwiększenie tej kwoty - powiedziała. W stolicy w publicznych szkołach i przedszkolach pracuje ponad 12,5 tys. pracowników administracji i obsługi; w tym 3992 woźnych, 1574 dozorców, 1364 pracowników kuchni oraz 1252 pomocy nauczyciela. Średnie wynagrodzenie tych pracowników przed podwyżką wynosiło 3036 zł brutto. Dodatkowe 120 mln zł zostanie przeznaczone dla warszawskich dzielnic. Planowana rezerwa na nieprzewidziane wydatki do zrealizowania w bieżącym roku wyniesie 60 mln zł.

Nowa sieć szkół

Dyrektor Biura Edukacji miasta stołecznego Warszawy Joanna Gospodarczyk zaznaczyła, że rok reformy edukacyjnej sprawia "sporo niespodzianek, sporo nieprzewidzianych wydatków, sporo zaskoczeń, i kadrowych, i organizacyjnych". - Te 200 mln zł, które w tej chwili będzie przekazane do budżetów dzielnicowych na uzupełnienie braków związane jest z tym, że reforma, która miała być reformą bezkosztową nie jest bezkosztowa - powiedziała. - Te pieniądze naprawdę będą wydane tak, jak powinny być wydane - dodała. Z nowym rokiem szkolnym 2017/2018 rozpoczęła się reforma edukacji. Zmieniana jest struktura szkół - uczniowie, którzy w czerwcu skończyli VI klasę zamiast do gimnazjów, poszli do VII klas. Docelowo system edukacji będzie obejmować: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum, 3-letnią szkołę branżową I stopnia, 2-letnią szkołę branżową II stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy i szkołę policealną; gimnazja będą zlikwidowane.

Pisaliśmy też o darmowej komunikacji dla uczniów:

[object Object]
Prezydent Warszawy o darmowej komunikacji dla uczniówMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

PAP/kz/b

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości