Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Będą podwyżki dla nauczycieli. Ale jeszcze nie teraz

Warszawa

ShutterstockPodwyżki dla nauczycieli (zdjęcie ilustracyjne)

Od 220 do 270 złotych podwyżki mają dostać warszawscy nauczyciele w zależności od stażu pracy i wykształcenia. Obietnice te powtórzyła na konferencji przed posiedzeniem Rady Warszawy wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska. Ale jest jeden haczyk: zmiany zostaną wprowadzone w życie dopiero po uzyskaniu opinii związkowców.

To kolejna podwyżka dla nauczycieli warszawskich ze środków samorządu. Ponad siedem tysięcy nauczycieli kontraktowych z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym otrzymają podwyżki do pensji zasadniczej. Ponad tysiąc nauczycieli stażystów z takimi samymi kwalifikacjami otrzymało już 250 zł brutto więcej.

Do grupy nauczycieli otrzymujących podwyżki, władze stolicy chcą dołączyć również nauczycieli mianowanych z tytułem licencjata bez przygotowania pedagogicznego. Podwyżka dla tej grupy miałaby wynieść 220 złotych brutto.

Wprowadzenie tej zmiany wymaga jednak ponownego uzgodnienia regulaminu wynagradzania nauczycieli ze związkami zawodowymi. Jak zapowiedziano, uchwała w sprawie podwyżek dla nauczycieli stażystów, kontraktowych oraz mianowanych (z najniższym wynagrodzeniem zasadniczym) zostanie przedstawiona radnym od razu po otrzymaniu opinii związków zawodowych.

Wszyscy nauczyciele objęci podwyżką otrzymają wyrównanie od 1 stycznia 2019 roku.

Największa część budżetu

Na podwyżki dla nauczycieli miasto przeznaczyło w tegorocznym budżecie 39 milionów złotych. Wzrost wynagrodzenia obejmie łącznie 9,6 tys. osób.

Urząd miasta w komunikacie przypomina również, że w tym roku na edukację przeznaczona zostanie rekordowa kwota, bo aż 4,9 mld zł. To największa pozycja w budżecie miasta. Więcej pieniędzy jest między innymi na podwyżki wynagrodzeń nauczycieli stażystów i kontraktowych oraz dalsze dostosowywanie szkół do podwójnego rocznika uczniów.

Podwyżki dla wszystkich

Na pensję nauczycieli składa się wynagrodzenie zasadnicze (jego wysokość określana jest corocznie w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli) oraz dodatki określone w ustawie Karta Nauczyciela. Rozporządzenie określa wysokość minimalnych stawek. Samorządy, jeśli chcą, mogą wypłacać wynagrodzenie zasadnicze wyższej wysokości niż określa rozporządzenie.

W piątek minister edukacji narodowej Anna Zalewska podpisała rozporządzenie dotyczące minimalnych stawek wynagrodzenia.

Zgodnie z rozporządzeniem płace zasadnicze nauczycieli z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym (stanowią oni 96 procent wszystkich nauczycieli w Polsce) wzrosną od 1 stycznia 2019 roku, zależnie od stopnia awansu zawodowego, od 121 do 166 zł brutto.

Płace nauczycieli z tytułem licencjata i przygotowaniem pedagogicznym wzrosną od 109 do 144 zł brutto. Natomiast pensje nauczycieli z tytułem licencjata bez przygotowania pedagogicznego od 108 do 457 zł.

O 108 zł ma wzrosnąć wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli mianowanych z licencjatem, ale bez przygotowania. To właśnie tym nauczycielom warszawski samorząd chce przyznać dodatkową podwyżkę.

W grudniu na tvnwarszawa informowaliśmy o protestach nauczycieli:

Walczą o lepsze warunki pracyTVN24
wideo 2/2

PAP/mp/b