Będą odszkodowania za hałas wokół Modlina

Tak wygląda obszar ograniczonego użytkowania wokół lotniska w Modlinie

Gigantyczne usta na mapie to obszar ograniczonego użytkowania dla lotniska w Modlinie. W poniedziałek ustanowili go radni sejmiku Mazowsza. Właściciele domów, które objął, będą mogli ubiegać się o odszkodowania za hałas.

Po uprawomocnienu się uchwały sejmiku, na terenie obszaru ograniczonego użytkowania nie będzie można budować domów i bloków mieszkalnych, szkół czy szpitali.

W całości lub częściowo na terenie obszaru jest zlokalizowanych 809 działek. Położone są w gminie Zakroczym (obręb Poligon), w gminie Pomiechówek (obręb Kosewo, Modlin Nowy, Stanisławowo), a także w miastach: Nowy Dwór Mazowiecki i Zakroczym.

Na 429 hektarch obszaru nie ma szkół, szpitali, przedszkoli czy domów opieki społecznej. Jest za to 114 budynków mieszkalnych jedno lub wielorodzinnych.

Lotnisko przygotowane na odszkodowania

I to właśnie właścicielom 114 posesji uchwalony obszar daje możiwość do odszkodowania lub zwrotu kosztów za montaż instalacji aktustyczncyh. Władze lotniska przewidują, że pierwsze wnioski od mieszkańców wpłyną dopiero w przyszłym roku.

- Po uprawomocnieniu się decyzji sejmiku, w porozumieniu z gminami będziemy identyfikować działki i obiekty objęte obszarem, a następnie zgodnie z przepisami rozpatrywać roszczenia, z jakimi ewentualnie wystąpią właściciele. Na razie nie tworzyliśmy rezerwy budżetowej na ten cel, bowiem dopiero w przyszłym roku może dojść do takich działań - tłumaczy Magdalena Bojarska z biura prasowego portu lotniczego Modlin.

Półtora miliona pasażerów rocznie

Port wybudowano za ponad 300 milionów złotych. Lotnisko będzie obsługiwać przez całą dobę przewozy międzynarodowe na liniach krótkiego i średniego zasięgu oraz przewozy krajowe pomiędzy portami regionalnymi. Będą to głównie tanie linie lotnicze i loty czarterowe.

Urząd Marszałkowski zapewnia, że w 2013 roku podwarszawskie lotnisko odprawi półtora miliona pasażerów. Budowa lotniska Modlin rozpoczęła się w październiku 2010 roku. Powstało ono w miejscu dawnego portu wojskowego.

bf/roody

Pozostałe wiadomości