Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Będą nowe bramki w metrze

Warszawa

Będą nowe bramki w metrzeZTM
wideo 2/3

Na pięciu stacjach metra pojawią się nowe bramki. Będą wyposażone w czytniki kodów QR, za pomocą których zeskanujemy bilet kupiony przez telefon. Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił właśnie przetarg na ich wykonanie.

Jedna taka bramka działa już na stacji metra Politechnika. Kolejne mają się pojawić na stacjach Marymont, Słodowiec, Stare Bielany, Wawrzyszew i Młociny (po jednej przy każdym wejściu; zatem łącznie będzie 10 nowych).

Zgodnie z wytycznymi, bramki będą wysokie na 160 centymetrów i szerokie na 90. Mają służyć głównie pasażerom z rowerami, większymi bagażami i osobom mającym trudności z poruszaniem się.

Zostaną wyposażone w szklane otwierane drzwiczki, za pomocą których wejdziemy na drugą stronę. Będą otwierać się w obu kierunkach, dzięki czemu korzystać z nich będą mogli zarówno wchodzący na peron, jak i wychodzący z niego.

Czytnik kodów

"Poza czytnikiem kart miejskich i biletów kartonikowych, bramki będą również rozpoznawały kody QR i będą się otwierały po przyłożeniu biletu pojazdowego" - zapowiada Zarząd Transportu Miejskiego.

Za pomocą czytników QR będzie można też zeskanować bilety na telefonie. "Nie będą one identyfikowane jak dotychczas przez kod liczbowy, a przez QR kod, który otworzy bramkę. Wyjście ze strefy biletowej będzie swobodne" - precyzują.

Oferty do 8 maja

Na razie Zarząd ogłosił przetarg na budowę. Oprócz nowych bramek, wybrany wykonawca przebuduje również bramki ewakuacyjne. Ich wysokość zostanie dostosowana do nowych bramek biletowych.

Chętni do udziału w przetargu mogą składać oferty do 8 maja. Zwycięzca będzie miał cztery miesiące (od dnia podpisania umowy) na budowę bramek.

kw/b