Będą mogli obserwować powódź z satelity

Warszawa

| DecathlonTakie zdjęcia z satelity wykonano w czasie powodzi w ubiegłym roku fot. CBK PAN

840 tysięcy złotych unijnego dofinansowania otrzyma Centrum Badań Kosmicznych PAN na rozbudowę zaplecza teledetekcyjnego, które usprawni obserwację Ziemi z satelitów. Dzięki nowym inwestycjom będzie można m.in.: pomagać poszkodowanym w czasie powodzi.

Umowę z Centrum Badań Kosmicznych, które ma swoją siedzibę przy ul. Bartyckiej, podpisał w piątek wicemarszałek województwa mazowieckiego, Marcin Kierwiński.

Projekt zakłada rozbudowę laboratorium technik satelitarnych i pozyskanie sprzętu, dzięki któremu będzie można szybko przetwarzać informacje z satelitów. Poza tym prowadzone będą prace nad produkcją specjalistycznych kamer służących do robienia zdjęć satelitarnych. Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) chce również przeprowadzić prace nad wykorzystaniem zdjęć satelitarnych na potrzeby społeczeństwa.

Satelity pomogą przy powodzi

W rozmowie z PAP dyrektor centrum dr hab. Marek Banaszkiewicz wyjaśnił, że w ramach projektu jego placówka chce stworzyć centrum informacji kryzysowej, które w będzie w stanie szybko dostarczyć odpowiednim podmiotom przetworzone informacje satelitarne. Dzięki nim poszkodowani i ratownicy, np. w czasie powodzi, będą mogli sprawnie działać.

Banaszkiewicz dodał, że promieniowanie radarowe z satelitów przechodzi nawet przez chmury, a na powstałych zdjęciach widać, które obszary zostały zalane. - To bardzo pomaga straży pożarnej. Jeden rzut oka wystarczy, żeby wiedzieć, gdzie można nieść pomoc czy którędy nie da się przejechać - zaznaczył.

Skonstruują specjalne kamery

Unijne dofinansowanie umożliwi też CBK PAN rozwój prac nad detekcją zmian na powierzchni Ziemi. Dzięki robionym w pewnych odstępach czasu zdjęciom satelitarnym, naukowcy uzyskają informacje m.in. o rozrastaniu się miast, zmianach w poszyciu terenu czy rozmiarach zbiorników wodnych.

W ramach projektu polscy naukowcy chcą też konstruować wyspecjalizowane kamery, które można by było instalować na satelitach i dzięki nim uzyskiwać zdjęcia o wysokiej rozdzielczości.

Projekt powinien się zakończyć w ciągu 2 lat.

PAP/bf/par