Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Będą kamery na kolejnych mostach. "Poprawią bezpieczeństwo"

Warszawa

W tym roku przewidziane jest zainstalowanie kamer na mostach: Łazienkowskim, Siekierkowskim i Grota-Roweckiego – zapowiedziała dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor. W sumie kamery będą już na siedmiu przeprawach.

Miasto planuje zainstalowanie kamer na trzech mostach. - Na moście Łazienkowskim, gdzie chcemy wejść w porozumienie z firmą, która będzie go odbudowywała, żeby przeprowadzić światłowód, oraz na moście Grota-Roweckiego i Siekierkowskim - zapowiedziała Gawor.

Szefowa biura bezpieczeństwa przedstawiła na czwartkowej sesji Rady Warszawy informację na temat bezpieczeństwa w stolicy. Przypomniała, że na czterech mostach jest system monitoringu. Są to most Śląsko-Dąbrowski, Gdański, Poniatowskiego i Świętokrzyski.

Miejsca, gdzie instalowane są kamery, są wskazywane w oparciu o statystykę policyjną. - Na mostach instalowaliśmy je na potrzeby komisariatu rzecznego, ponieważ interesowało nas nadbrzeże Wisły i przeprawa przez Wisłę. Jeżeli dochodzi do kolizji na moście, możemy zobaczyć, co tam się wydarzyło - powiedziała Gawor.

Jak dodała, kamery instaluje się także po to, żeby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców w najbliższym otoczeniu przepraw.

Kamery mostów nie ochronią

Nie są one jednak w stanie w pełni ochronić samego mostu. - Monitoring nie jest w 100 proc. skuteczny - podkreśliła Gawor. Oceniła, że aby wzmocnić ochronę, zarządca obiektu lub właściciel infrastruktury, biegnącej pod mostem, mógłby zainstalować np. detektor pożaru albo kamerę z podczerwienią.

Zaznaczyła, że mosty w Warszawie nie należą do infrastruktury krytycznej. - To, co należy do infrastruktury krytycznej, jest na niejawnej liście. Mosty w Warszawie nie należą do takiej infrastruktury, aczkolwiek są bardzo ważnymi obiektami dla funkcjonowania miasta - powiedziała.

Po pożarze

Dyskusja o monitoringu na mostach rozgorzała po pożarze Mostu Łazienkowskiego.

Poseł PiS Jacek Sasin, rywal Hanny Gronkiewicz-Waltz w wyborach zarzucił prezydent Warszawy, że miejskie kamery obserwują tęczę na Placu Zbawiciela zamiast mostów. - Nie rozumiem, jak taki most może być pozbawiony ochrony i monitoringu, szczególnie gdy instalacja tęczy na placu Zbawiciela, jest monitorowana całą dobę. To jest skandaliczna sytuacja - atakował Sasin w lutym.

Prezydent Warszawy odpowiedziała mu na konferencji prasowej. Powiedziała m.in., że monitoring "nie był praktykowany na mostach (....) swojego czasu założyliśmy i zakładamy monitoring, ale on jest w celu ochrony ludzi, szybkiego zobaczenia, że np. ktoś skoczył do wody z mostu. Tylko w takim zakresie mamy monitoring, żeby jak najszybciej uratować ludzkie życie". Dodała, że monitoringu "w zasadzie nie stosuje się w celach zabezpieczenia samego mostu, konstrukcji jako takiej".

PAP/jb/r