Przygotuj się na:

AWARYJNA NAPRAWA NA PIASTÓW ŚLĄSKICH

Drogowcy w trybie awaryjnym naprawią nawierzchnię ulicy Piastów Śląskich od Żołnierzy Wyklętych do Powstańców Śląskich. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu, co oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

Najnowsze

Bazylia, pomidory, tymianek. Pl. Defilad zamienili w ogródek

Najnowsze

"Każda zieleń w mieście jest ważna"
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl"Każda zieleń w mieście jest ważna"

Betonowy plac przed Pałacem Kultury i Nauki zamienił się w ogród. Mieszkańcy uzbrojeni w grabki, rękawiczki i konewki postanowili pomóc w zazielenieniu pl. Defilad. W sobotę wspólnie z aktywistami sadzili kwiaty i zioła.

Jakie rośliny pojawiły się na pl. Defilad? - Bazylia jedna, bazylia druga, rozmaryn, pietruszka, pomidor i w tym momencie będzie się zasiewał buraczek. Zobaczymy jeszcze, co uda mi się przynieść z własnego balkonu, bo mam tam już sporo roślin, które się nie mieszczą - wylicza jedna z uczestniczek akcji.

Wspólne sadzenie roślin rozpoczęto o godz. 10. Dla mieszkańców przygotowano ponad 60 grządek. Na miejscu rozdawano również sadzonki. - Na początek przyszło kilkanaście osób. Wśród nich byli też najmłodsi. Szybko zabrali się do pracy - relacjonuje nasz dziennikarz Emil Piórek.

- Nie sadzimy typowych roślin łąkowych, bo zakwitłyby one dopiero za rok. Zależy nam na tym, aby pl. Defilad wyglądał ładniej już teraz - dodaje inny uczestnik akcji.

Muzyka wśród zieleni

Sadzenie roślin to jednak nie jedyne atrakcje, jakie czekają na warszawiaków w ten weekend przed PKiN. Zwieńczeniem sobotnich warsztatów będzie koncert Skubasa, który rozpocznie się o godz. 21. Na niedzielę zaplanowano zaś wspólne śniadanie, któremu towarzyszyć będzie występ Marcina Maseckiego. Znakomity pianista, filar wytwórni Lado ABC będzie w tym miejscu występował co tydzień przede wszystkim w repertuarze klasycznym. - Ale także w odsłonach orkiestrowych i bigbandowych - zastrzegają organizatorzy z pobliskiego baru Studio.

– Chcemy stworzyć symboliczną przestrzeń łączącą na różnych płaszczyznach: mieszkańców - dla których będzie to stałe miejsce spotkań, jak również instytucje - dla których plac Defilad może być jednym z obszarów nowej aktywności – mówi nam Marta Bartkowska, liderka projektu "Plac Defilad".

Ponownie odkryć miejsce

Do włączenie się w zmienianie wyglądu pl. Defilad zachęca także stołeczny ratusz.

- Współpraca to słowo, które najlepiej oddaje naturę tej inicjatywy. Wszystkie podmioty zaangażowane w projekt "Plac Defilad" łączy cel stworzenia kulturalnej wizytówki Warszawy – przestrzeni, która zostanie zredefiniowana, ponownie odkryta przez mieszkańców oraz odwiedzających – podkreśla wiceprezydent Jarosław Jóźwiak.

CZYTAJ WIĘCEJ O PLANACH OŻYWIENIA PLACU DEFILAD

Ławki, siedziska i długi stół

Oprócz ogrodu z ziołami i kwiatami na pl. Defilad pojawił się także ogródek warzywny, a w leniwe, wakacyjne dni będzie można odpocząć na nowych, drewnianych ławkach i siedziskach. Obok stanął także znany z ubiegłego roku 25-metrowy stół, a nad wszystkim zamontowane zostało częściowe zadaszenie chroniące od słońca.

Jak zapowiadają organizatorzy, przez całe lato na placu mają odbywać się koncerty i spotkania, projekcje filmowe, zajęcia sportowe, a także warsztaty dla dorosłych i dzieci.

Zazieleni się
Zazieleni sięTVN24

jk/b

Pozostałe wiadomości