Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Bazarowe szczęki i penthouse z kawiarnią. Takie będzie Muzeum Pragi

Warszawa

Marcin Gula, tvnwarszawa.plHanna Gronkiewicz-Waltz o ekspozycji i opóźnieniach budowy muzeum

Oś czasu ukazująca najważniejsze momenty w historii Pragi, sala poświęcona handlowi oparta na bazarowych szczękach, penthouse z klubokawiarnią i oryginalne ceglane piwnice stanowić będą oprawę stałej ekspozycji Muzeum Pragi. We wtorek ogłoszono wyniki konkursu na wystawę stałą placówki.

W ogłoszonym w sierpniu tego roku konkursie udział wzięło 12 pracowni: z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, a także Paryża i Brukseli. Ale zwycięski projekt powstał na deskach kreślarskich w stolicy. Wygrała bowiem pracownia 137 Kilo Architekci w składzie Agata Nowak, Jan Sukiennik, Bartłomiej Popiela i Charlie Koolhaas.

- Kuratorem wystawy, która wygrała jest Holenderka, a autorzy pochodzą z Katowic, Krakowa i Warszawy, także był to ogólnopolski, a wręcz europejski konkurs, co bardzo mi odpowiada – skomentowała tuż po ogłoszeniu werdyktu jury Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Zwycięska koncpecja | 137 Kilo Architekci / MWP
Zwycięska koncpecja | 137 Kilo Architekci / MWP
Zwycięska koncpecja | 137 Kilo Architekci / MWP

Historia na osi

Jaka jest wizja Muzeum Warszawskiej Pragi według młodych architektów? - Założeniem było stworzenie części historycznej, opowiadającej o spuściźnie tego miejsca, później odniesienie do czasów powojennych, jego rozwoju i rozkwitu, by w trzecim segmencie pokazać Pragę współczesną. Staraliśmy się rozłożyć tę opowieść na poszczególne części budynku i dziedziniec, który w zamierzeniu ma integrować całość budynku oraz społeczność praską - powiedział Bartłomiej Popiela.

Strefa wejściowa ma kojarzyć się z domowym salonem, dlatego znajdą się w niej meble z różnych epok, kanapy, dywany, a część ścian pokryje tapeta. Dalej znajdzie się oś czasu, która będzie wprowadzeniem w historię dzielnicy. Zaprezentowane zostaną tam najistotniejsze eksponaty, uzupełnione o zdjęcia i multimedialne ekrany. Na środku sali stała będzie ogromna makieta przedstawiająca Pragę z końca XVIII wieku.

Autorzy zwcięskiej pracy | UM
Jan Sukiennik opowiada o swojej koncepcji | UM
Autorzy prezentują swoją koncepcję prezdyent stolicy | UM

W szczękach o handlu

Na pierwszym piętrze znajdzie się targ praski - przestrzeń poświęcona przede wszystkim handlowi i przemysłowi, czyli temu co najbardziej napędzało rozwój dzielnicy. Wystawy będą umieszczane w bazarowych szczękach. Na najwyższej kondygnacji znajdzie się praski penthouse. Będzie to sala wystaw czasowych, ale przede wszystkim przestrzeń aktywności mieszkańców, połączenie kawiarni i świetlicy. Na posadzce odwzorowana zostanie mapa prawobrzeżnej Warszawy.

Multimedialne instalacje inspirowane muzealiami mają być prezentowanych w piwnicach, gdzie zachowano oryginalne ściany z czerwonej cegły. Tam też znajdzie się miejsce na opowiedzenie o ciemnej stronie dzielnicy: przestępczym półświatku i biedzie.

Siadając na wygodnej pufie w podziemnym łączniku między budynkami będzie natomiast można posłuchać lokalnych historii sączących się ze słuchawek.

Tradycyjne, szklane gabloty znajdą się w modlitewni. Zachwycać mają tam także oryginale malowidła, które odkryto podczas remontu.

Sędzia referent o zwycięskiej pracy
Marcin Gula, tvnwarszawa.pl

Muzeum jak dom kultury

- Autorzy poradzili sobie z obowiązkowym materiałem i zaproponowali nośne i silne elementy lokalne dla tego muzeum. Nie jest to tylko muzeum, jako zbiór stałych eksponatów, tylko placówka, która żyje, rozwija się i może się zmieniać – tłumaczył jednogłośny wybór jury Mateusz Świętorzecki, sędzia referent konkursu. - Praca interesująca, bo w swoim języku i sposobie wyrazu była praska, ludzka, nienapięta – dodał. Zwycięska pracownia otrzyma za swój projekt 50 tysięcy złotych i zaproszenie do dalszych negocjacji. Wybrana praca jest na razie koncepcją, która ma się stać podstawą do szczegółowego projektu wykonawczego.

Zobacz prace w Koneserze

Prace budowlane w kamienicach przy Targowej dobiegają końca. Kiedy będzie można wejść do gotowego muzeum? – Wydaje mi się, że w połowie przyszłego roku ekspozycję uda się zamontować – zapowiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Miasto zastrzega, że maksymalny koszt wykonania wystawy na podstawie zwycięskiego projektu wyniesie 3,8 mln zł. Otwarcie muzeum zaplanowano na czwarty kwartał 2014 roku.

Wszystkie prace nadesłane na konkurs można oglądać na wystawie w dawnej Wytwórni Wódek Koneser przy ul. Ząbkowskiej do 11 stycznie 2014 roku (od wtorku do soboty w godz. 10-16).

Współautor o założeniach projektu
Marcin Gula, tvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski