Bazar Różyckiego w Śródmieściu. Przenieśli najstarsze budy

Warszawa

tvnwarszawa.plBazar Różyckiego przed CSW

Te budy pamiętają być może jeszcze przedwojenną Warszawę. To właśnie między nimi prascy cwaniacy grali w trzy karty i handlowali czym się da. 10 ciemnozielonych straganów z bazaru Różyckiego stanęło przed Centrum Sztuki Współczesnej. W weekend znów zobaczymy w nich kupców.

Budy przeniesione z bazaru Różyckiego przed CSW to część Zielonego Jazdowa, projektu Centrum Sztuki Współczesnej. W tym roku jedną z instalacji są właśnie elementy z legendarnego praskiego bazaru.

- Bazar Różyckiego jest tylko cieniem tego z przeszłości. Handlarzy jest coraz mniej. Jednocześnie te budy mają wielki urok. Bazar jest kontrastem do Zamku Ujazdowskiego – mówi Aleksandra Wasilkowska, twórczyni instalacji "Różyc. Bazaristan".

"To są już zabytki"

Przed CSW stanęło 10 najlepiej zachowanych straganów. Jak twierdzi autorka instalacji, większość powstała po wojnie.

- Widać na nich oryginalne napisy. Pojawiają się nazwiska kupców, którzy byli właścicielami tych budek, czy je dzierżawili. Na pewno to są budki, które powstały tuż po wojnie, kupcy są zdania, że niektóre są nawet przedwojenne. To już zabytki - mówi.

Budy zostały przeniesione czasowo z Pragi do Śródmieścia po konsultacjach z kupcami. W sobotę ten fragment bazaru Różyckiego ożyje. Pojawią się ludzie, którzy będą z nich handlować. "Różyc. Bazaristan" będzie działał w każdy weekend od 28 czerwca do 14 września w godzinach od 10 do 17.

Jesienią wrócą na Pragę

Po tym czasie stragany wrócą na Pragę. - Chciałabym w ramach dużego projektu przebudowy bazaru te najstarsze, najładniejsze elewacje zachować. Mam taki pomysł by je zatopić w żywicy, jak muchę w bursztynie. Plany są takie, by w przyszłym roku razem z otwarciem muzeum Pragi otworzyć zrewitalizowany bazar Różyckiego – mówi Wasilkowska.

"Różyc. Bazaristan" to tylko jedna z atrakcji Zielonego Jazdowa. Ten rusza w piątek 27 czerwca. Zacznie się wernisażem wystawy "Slow Future". W sobotę zorganizowany będzie piknik pokoleń. Zagrają DJ Vika i Irena Santor. Będą też filmy, warsztaty jogi i zajęcia teatralne dla dzieci.

O innych atrakcjach mówi wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej:

Bazar Różyckiego przed CSW
tvnwarszawa.pl

lata/ec