Basen w Powsinie po metamorfozie. Nowa zjeżdżalnia i atrakcje dla dzieci

Warszawa

Urząd Miasta Stołecznego WarszawaBasen w Powsinie po modernizacji

Zakończył się remont basenu w Parku Kultury w Powsinie. Jest nowa zjeżdżalnia i wodny plac zabaw dla najmłodszych. Będzie też bardziej ekologicznie - zapewniają urzędnicy. Z basenu będzie można korzystać od soboty.

Urzędnicy chwalą się, że basen w Parku Kultury w Powsinie całkowicie zmienił swoje oblicze.

Prawie 10 milionów złotych

- Modernizację przeszły niecki basenu i brodzika oraz system uzdatniania wody - stał się wydajniejszy i bardziej ekologiczny. Nowością jest zjeżdżalnia typu anakonda, a także wodny plac zabaw z wodotryskami i atrakcje dla najmłodszych w brodziku. Wokół basenu pojawiła się "plaża" wykonana z desek kompozytowych, a także liczne nasadzenia i mała architektura. Wszystko utrzymane jest w jasnych kolorach - opisuje Tomasz Demiańczuk z zespołu prasowego ratusza.

Dodaje, że zmiany dopełniła przebudowa budynku sanitarno-szatniowego. Teraz goście mogą korzystać z nowych przebieralni, pryszniców i toalet, a całość jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

"Prace prowadzone były od jesieni ubiegłego roku i kosztowały blisko 9,7 mln zł" - czytamy w komunikacie urzędu.

Obiekt będzie otwarty od soboty, 29 czerwca. Mieszkańcy będą mogli z niego korzystać przez cały sezon letni, codziennie między 10 a 20.

Jak nowy

Modernizacja basenu to kolejny etap zmian, jakie w ostatnich latach przeszedł Park Kultury w Powsinie.

- Na początku 2018 roku do użytku oddano gruntownie wyremontowane całoroczne korty tenisowe. Prace prowadzone były od nawierzchni, aż po pokrycie hali, którą teraz ogrzewają ciche nagrzewnice. Powłoka posiada świetliki umożliwiające grę w dzień bez potrzeby używania sztucznego światła. Wieczorem odpowiednie doświetlenie zapewniają reflektory w technologii LED - informuje Demiańczuk.

Przypomina przy okazji, że w czerwcu ubiegłego roku zakończyła się budowa nowego placu zabaw, która wiązała się z całkowitą wymianą dotychczasowego wyposażenia.

"Teren został podzielony na kilka stref funkcjonalnych, dedykowanych młodym warszawiakom w różnym przedziale wiekowym. Są tu zarówno urządzenia do wspinania, piaskownice, huśtawki, karuzele oraz zjeżdżalnie. Plac został przystosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami" - czytamy w komunikacie ratusza.Na terenie parku pojawiły się też nowe ławki, kosze i stojaki rowerowe. "Całość dopełniły stoły do gry w szachy, brydża, tenisa stołowego i piłkarzyki. Więcej jest też leżaków i stołów piknikowych" - podkreślają urzędnicy.

Nowy plac gier

W ubiegłym roku zakończyła się także modernizacja placu gier. - Największą atrakcją jest tu teraz 18-dołkowy tor do mini golfa. Wymieniona została także nawierzchnia na boiskach do gier zespołowych. Na terenie ustawione zostały zadaszenia membranowe chroniące przed słońcem, letnie przebieralnie, piłkochwyty, źródełka z wodą, zamgławiacze rozpraszające delikatną mgiełkę wodną, stojaki rowerowe oraz ławki. Modernizacja objęła prawie 5000 metrów kwadratowych terenu rekreacyjno-sportowego parku - zaznacza Tomasz Demiańczuk.

Dodaje, że w ramach budżetu partycypacyjnego mieszkańcy zdecydowali, aby w Powsinie ustawić automatyczną toaletę miejską. Toaleta znajduje się przy ulicy Maślaków, w sąsiedztwie dębu "Hetman", na przecięciu głównych ciągów pieszych. Nieopodal działa stacja Veturilo.

Urzędnik informuje też, że modernizacja Parku Kultury w Powsinie w latach 2015-2019 kosztowała ponad 16,5 miliona złotych.

Basen w Powsinie po remoncie
Urząd Miasta Warszawa

mp/pm