Barierki przed Pałacem Prezydenckim. Jutro 81. miesięcznica smoleńska

Warszawa

We wtorek przed Pałacem Prezydenckim kolejna miesięcznica smoleńska. Na 10 stycznia zapowiedziano też kontrmanifestację obywateli RP. Już w poniedziałek na Krakowskim Przedmieściu ustawiono barierki. Na miejscu pojawili się także policjanci.

Obchody 81. miesięcznicy będą podobne do poprzednich. Rano odbędzie się msza ku pamięci ofiar katastrofy z 10 kwietnia, potem nastąpi złożenie kwiatów pod tablicami przed Pałacem Prezydenckim.

Na wieczór zaplanowano kolejną mszę, po której, jej uczestnicy przejdą przed pałac. Prawdopodobnie jak co miesiąc będą też przemówienia. Zgromadzenie zgłoszono w ratuszu, a według informacji które przekazano, uroczystości zakończą się około godziny 22.

Przygotowania do wtorkowych obchodów rozpoczęły się wcześniej. W poniedziałek na Krakowskim Przedmieściu pojawili się funkcjonariusze policji. Ustawiono także barierki odgradzające Pałac Prezydencki.

Będzie kontrmanifestacja

Obchody miesięcznicy to nie jedyne zgromadzenie zaplanowane na 10 stycznia. Tego dnia na Krakowskim Przedmieściu pojawią się także obywatele RP. - Odbędzie się kolejna kontrmanifestacja przeciwko organizowanym co miesiąc przez polityków i sympatyków PiS obchodom miesięcznicy smoleńskiej - zapowiedział Paweł Kasprzak z ruchu Obywateli RP.

Na niedzielnej konferencji prasowej podkreślał, że od ubiegłego grudnia jednym z głównych celów organizowanych przez jego ruch dziesiątego dnia każdego miesiąca manifestacji jest obrona "tych rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, które protestują przeciwko ekshumacjom".

Obywatele RP zorganizowali kontrmanifestację także w czasie grudniowej, 80. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. Miejsce zgromadzeń zabezpieczała grupa policjantów, która oddzieliła manifestujące grupy kordonem.

Do kontrmanifestacji Obywateli RP odniósł się w swoim przemówieniu podczas grudniowej miesięcznicy lider PiS Jarosław Kaczyński, mówiąc, że pierwszy raz doszło do prób zakłócenia manifestacji PiS. - Czy legalne jest odbieranie komuś prawa do modlitwy - to jest nielegalne, to przyjęcie zasady - kto silniejszy, ten lepszy - przekonywał.

Autobusy na objazdach

Podczas zaplanowanych zgromadzeń zablokowany będzie przejazd przez Krakowskie Przedmieście. Zarząd Transportu Miejskiego informuje, że autobusy jadące tą trasą zostaną skierowane na objazdy pomiędzy godziną 18 a 22.

Linie 116, 178, 180, 222, 503, 518, w kierunku Chomiczówki, Konwiktorskiej oraz Nowodworów od skrzyżowania Krakowskiego Przedmieścia z Królewską, pojadą ulicami : Królewska – pl. Piłsudskiego – Focha – Moliera - Senatorska – Miodowa i dalej swoimi trasami.

W przeciwnym kierunku od skrzyżowania Miodowej z Senatorską pojadą trasą : Senatorska – Wierzbowa – pl. Piłsudskiego - Królewska – Krakowskie Przedmieście i dalej swoimi trasami.

Linie 128 i 175 tylko w kierunku Szczęśliwic oraz Lotniska Chopina od skrzyżowania Moliera i Senatorskiej pojadą ulicami : Senatorska – Wierzbowa – pl. Piłsudskiego - Królewska – Krakowskie Przedmieście i dalej swoimi trasami.

Na trasach objazdowych wszystkie przystanki będą obowiązywać jako stałe.

Zobacz jak wyglądały obchody 80 miesięcznicy:

Kaczyński podczas 80. miesięcznicy smoleńskiej
TVN24

md/r