Barierki na Krakowskim Przedmieściu, autobusy na objazdach

Warszawa

Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.plBarierki na Krakowskim Przedmieściu

Przygotowania do 88 miesięcznicy smoleńskiej. Na Krakowskim Przedmieściu pojawiły się samochody policyjne i barierki, którymi wygrodzono Pałac Prezydencki.

Na miejsce pojechał nasz reporter. - Barierki ustawiane są od ulicy Karowej do parkingu przy kościele seminaryjnym za pałacem prezydenckim. Zablokowany jest przejazd dla autobusów, piesi również nie mogą dostać się na ten teren - relacjonował Artur Węgrzynowicz.

Jak dowiedzieliśmy się od policji, barierki pojawiły się w związku ze zgromadzeniem cyklicznym, którym są obchody kolejnej miesięcznicy smoleńskiej.

Na wniosek BOR

- W tym przypadku wpłynął do nas wniosek z Biura Ochrony Rządu. Te barierki pojawią się na wysokości pałacu prezydenckiego, wynika to z faktu, że w zgromadzeniu będą brały udział osoby chronione przez Biuro Ochrony Rządu - wyjaśnia Sylwester Marczak, rzecznik komendanta stołecznej policji.

Na Krakowskim oprócz barierek są też wozy policyjne. Marczak nie zdradza jednak szczegółów, ilu policjantów będzie zabezpieczać czwartkowe zgromadzenie.

- Ze względów bezpieczeństwa nie podajemy takich informacji przez zgromadzeniem. Zabezpieczając je, bierzemy pod uwagę te sytuacje, które miały miejsce podczas poprzednich miesięcznic. Czy to chodzi o kontrmanifestacje czy o blokowanie przejścia uczestnikom - dodał Marczak.

Trzy zgromadzenia

Jak dowiedzieliśmy się w stołecznym ratuszu, w okolicy Krakowskiego Przedmieścia 10 sierpnia odbędą się jeszcze trzy inne zgromadzenia. Dwa z nich - przed Kordegardą oraz przy skwerze Twardowskiego - mają na celu upamiętnienie miesięcznicy śmierci prezydenta Lech Kaczyńskiego.

Trzecie zgromadzenie na placu Zamkowym zaplanowali Obywatele RP. "Nie wiemy jaki będzie dokładnie scenariusz. Czy będziemy blokować, czy może znów zostawimy PiS samo, a może jeszcze coś innego." - zapowiadają organizatorzy w wydarzeniu utworzonym na Facebooku.

Utrudnienia

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, w związku ze zgromadzeniami i przygotowaniami do nich, są utrudnienia w kursowaniu autobusów.

116, 178, 180, 222, 503, 518 i N44 są kierowane na trasy objazdowe w obu kierunkach: Nowy Świat - Krakowskie Przedmieście - Królewska - pl. Piłsudskiego - Moliera (powrót: Wierzbowa) - Senatorska - Miodowa.

Zobacz jak wyglądała miesięcznica smoleńska w lipcu:

"Dawno takiej frekwencji nie było" TVN24
wideo 2/11

md/