"Barca" będzie łowić talenty w Warszawie

Warszawa

fot. materiały prasowe/fcbarcelona.cat

Dobra wiadomość dla fanów piłki nożnej. Swoją szkółkę w stolicy otwiera FC Barcelona - podaje "Gazeta Wyborcza". Uroczysta inauguracja już w przyszłym tygodniu.

FC Barcelona Escola Varsovia będzie pierwszą poza Hiszpanią szkółką katalońskiego klubu na terenie Europy. Na razie trudno dowiedzieć się więcej na jej temat, bo urzędnicy trzymają szczegóły w tajemnicy do czasu uroczystego otwarcia, na które przyjedzie Avi Mercé, dyrektor akademii piłkarskich Barcelony.

- O wszystkim powiem na czwartkowej konferencji prasowej - zapowiedział dziennikarzom "GW" dyrektor biura sportu w urzędzie miejskim Wiesław Wilczyński.

Przejmą tereny Hutnika?

Być może wtedy dowiemy się, jak Hiszpanie będą chcieli zorganizować działalność akademii w Warszawie - współpracę ze szkołami czy pozyskanie boisk. Jak sugeruje "GW", miejscem dla takiego ośrodka mogłyby być niszczejące tereny Hutnika Warszawa na Bielanach.

Warszawska szkóła będzie pierwszym takim przedsięwzięciem Barcelony na terenie Europy. Z 13 otwartych do tej pory piłkarskich akademii klubu sześć działa w Meksyku, dwie w Egipcie, po jednej w Kuwejcie, Dubaju, Hongkongu, Japonii i Peru.

Roznieśli Legię, teraz chcą szkolić

Według "Gazety Wyborczej" szkoleniem juniorów w naszym kraju Hiszpanie mogli zainteresować się podczas majowego turnieju "Białe Orły Cup", w którym wzięły udział największe europejskie kluby. Podczas tych rozgrywek Barcelona pobili Legię 7:0, a nagranie z tego spotkania na YouTubie obejrzało do dziś ponad 50 tysięcy osób.

Macierzysta szkółkaa Barcelony - La Masia - cieszy się dziś światową renomą. Jej wychowankowie zasilają szeregi czołowych klubów Ligi Mistrzów oraz reprezentancji Hiszpanii - obecnego mistrza świata i Europy. W La Masia wychowywał się m. in. najlepszy piłkarz świata, Argentyńczyk Leo Messi.

Więcej szans dla juniorów

"Barcelona Escola Varsovia" może wprowadzić pozytywny ferment w szkoleniu stołecznych juniorów. W Warszawie działa akademia piłkarska Legii, a Polonia szkoli młodzież w powstającej dopiero akademii w Markach. Na Konwiktorskiej działa też piłkarski Młodzieżowy Klub Sportowy Polonia.

js/roody