Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Barbara Jezierska odwołana? Społecznicy walczą dalej

Warszawa

| Fakty po południu TVN24Barbara Jezierska / fot. TVN Warszawa

Decyzja o odwołaniu wojewódzkiej konserwator zabytków już zapadła i czeka tylko na podpis wiceministra kultury - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Ministerstwo zaprzecza, a organizacje pozarządowe nie składają broni i zapowiadają walkę w obornie urzędniczki.

- To jest gwałt na demokracji! - tak na wiadomość o odwołaniu wojewódzkiej konserwator zabytków reaguje Janusz Sujecki, znany obrońca warszawskich zabytków z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy ZOK. - Nie zostawimy tego w ten sposób - dodaje oburzony.

Decyzja czeka na podpis?

Jak dowiedział się nieoficjalnie portal tvnwarszawa.pl, decyzja o odwołaniu Barbary Jezierskiej już zapadła, o czym sama zainteresowana została już poinformowana. Dokument czeka tylko na podpis ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Oficjalnie ministerstwo zaprzecza: - Nie ma takiej decyzji - ucina rozmowę rzecznik ministerstwa Maciej Babczyński.

- Może jest, może nie ma. Póki nie ma podpisu, papier zawsze można wrzucić do niszczarki - zauważa Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. Politolog i samorządowiec związany z Platformą Obywatelską jest zaangażowany w obronę Barbary Jezierskiej. Wojewódzka Konserwator Zabytków od wielu miesięcy jest w sporze ze swoim przełożonym, wojewodą Jackiem Kozłowskim.

Kozłowski zarzuca jej, że nie dostatecznie wypełnia swoje obowiązki. Już kolejny raz złożył w ministerstwie wniosek o jej odwołanie, twierdząc że nie widzi możliwości dalszej współpracy.

Społecznicy listy piszą

Tej oceny nie podzielają jednak społecznicy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, które opiekują się zabytkami. Ich zdaniem, Barbara Jezierska jest najlepszym wojewódzkim konserwatorem zabytków na Mazowszu (poprzedni odchodzili ze stanowisk w atmosferze skandali, które wybuchały po tym, jak godzili się na rozbiórki zabytków).

Pod koniec marca przedstawiciele 34 organizacji, między innymi Stowarzyszenia Architektów Polskich, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, organizacji z Czerska, Józefowa, Konstancina, Sulejówka, Magdalenki, Kampinosu, Zalesia, Milanówka, Podkowy Leśnej czy Modlina podpisali się pod apelem do ministra Zdrojewskiego w obronie Jezierskiej.

PRZECZYTAJ APEL ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

- Z mojej rozmowy w ministerstwie wynika, że ostateczna decyzja ma zapaść za kilka dni. Mam nadzieję, że będzie pozytywna - informuje Kostrzewa-Zorbas, który także podpisał się pod apelem.

Podpisy pod apelem w obronie Barbary Jezierskiej / tvnwarszawa.pl | | LaPresse
Podpisy pod apelem w obronie Barbary Jezierskiej / tvnwarszawa.pl | | Eurosport
Podpisy pod apelem w obronie Barbary Jezierskiej / tvnwarszawa.pl | | Getty Images

Bartłomiej Frymus roody