Przygotuj się na:

44. MARATON WARSZAWSKI

W niedzielę tysiące biegaczy pobiegnie w Maratonie Warszawskim. Wydarzeniu będą towarzyszyć także inne biegi. Starty zaplanowane są z Konwiktorskiej, a trasy obejmą Łazienki Królewskie, Stare Miasto, warszawską Pragę, a także Żoliborz czy Bielany. Multimedialny Park Fontann przemieni się w strefę kibicowania.

Najnowsze

Baraszkujące dziki w oku ukrytej kamery

Najnowsze

Wataha dzików przy wodopoju
Lasy Miejskie w WarszawieWataha dzików przy wodopoju

Locha i kilka młodych spokojnie bawią się i piją wodę przy stawiku – między innymi taki film można obejrzeć dzięki Lasom Miejskim - Warszawa, które publikują nagrania z fotopułapek.

Locha i kilka młodych spokojnie bawią się i piją wodę przy stawiku – między innymi taki film można obejrzeć dzięki Lasom Miejskim - Warszawa, które publikują nagrania z fotopułapek.

Na krótkim nagraniu widać wyraźnie jak stado dzików, locha i młode, popiją wodę ze stawu. Ten obraz uwieczniła fotopułapka zamontowana na jednym z drzew.

– Niespełna pół roku temu zaczęliśmy za pośrednictwem fotopułapek nagrywać filmiki, które obrazują życie mieszkańców stołecznych lasów. Jest to niezwykła okazja do podglądania ich zachowań i rytuałów. Pamiętać należy, że zwierzęta mieszkające w mieście zachowują się inaczej niż te żyjące w dużych kompleksach leśnych – mówi Andżelika Gackowska, kierownik Działu Gospodarki Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa.

Dziki, borsuki, sarny

Można samemu podejrzeć jak zwierzęta zachowują się w swoim naturalnym środowisku. Lasy Miejskie dzielą się swoimi filmami w internecie.

Pokazują one zachowania warszawskich dzików, lisów, saren i … borsuków. – To właśnie dzięki fotopułapkom udało nam się wytropić dwa siedliska borsuków w jednym ze stołecznych lasów. Zwierzęta te są niezwykle płochliwe i nieufne, dlatego też nasze podejrzenia o ich bytowaniu w warszawskim lesie mogły zostać potwierdzone dopiero przez nagranie z "ukrytej kamery" – dodaje Andżelika Gackowska.

Fotokomórki w stołecznych lasach działają od blisko dwóch lat. Dotychczas zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem wykorzystywane były do walki z wandalami czy śmieciarzami. Dzięki wzbudzaniu za pomocą ruchu rejestrują one jednak znacznie więcej, także zachowania warszawskich zwierząt leśnych.

jb/ran

Pozostałe wiadomości