Najnowsze

Bank chce zwrotu kredytu na Złotą 44. Orco musi oddać 250 mln zł w miesiąc

Najnowsze

OrcoOrco poinformowała o zamiarze sprzedaży projektu Złota 44

"Orco Property Group SA informuje, że otrzymała wypowiedzenie w prawie umowy kredytu na zakończenie projektu Złota 44" - pisze spółka w komunikacie. To kolejny akt kłopotów firmy związanej z budową wieżowca popularnie zwanego "żaglem" w centrum Warszawy.

Z informacji spółki wynika, że została ona wezwana przez bank do spłaty w terminie 30 dni 170,1 mln zł i 19,6 mln euro.

Firma informuje, że kredyt jest zabezpieczony, a Orco będzie "robiła wszystko", aby zebrać środki w odpowiednim czasie. Będą one pochodzić głównie "ze sprzedaży aktywów płynnych".

Czytaj na tvn24bis.pl

Mocna decyzja

Przypomnijmy, kilka dni temu firma poinformowała o chęci sprzedaży projektu Złota 44. W komunikacie napisała: "Jest wiele przyczyn tego stanu rzeczy, w tym brak finansowania ze względu na złamanie postanowień umowy, rezygnacja głównego wykonawcy oraz brak powodzenia w sprzedaży".

"Z tego powodu pod koniec 2013 r. rada nadzorcza zdecydowała o zawieszeniu prac i sprzedaży całego projektu w takim stadium, w jakim on się obecnie znajduje (...) 26 marca przyznano OTT Properties (podmiot powiązany z poprzednim zarządem), krótkoterminową opcję odkupu projektu" - czytamy dalej.

Problemy

Budowa zaprojektowanego przez Daniela Libeskinda wieżowca ruszyła w marcu 2008 r. Rok później, po wybudowaniu 17 kondygnacji, z powodu problemów finansowych inwestora robotnicy opuścili plac budowy. Kolejną przeszkodą było zablokowanie przez sąd administracyjny pozwolenie na budowę z powodu protestów sąsiadów. Sąd nie podzielił jednak ich argumentacji, a jedynie wykazał braki formalne w dokumentach wydanych przez wojewodę mazowieckiego.

Pozwolenie odesłano do ponownego rozpatrzenia, a wojewoda utrzymał je w mocy. Prace zostały wznowione w styczniu 2011 r. 1 lutego 2012 roku na szczycie budynku zawisła wiecha.

Zobacz luksusowe wieżowce od środka:

Luksus w chmurach
Luksus w chmurachTVN24

mn/klim

Źródło zdjęcia głównego: Orco

Pozostałe wiadomości