Bakteria odporna na leki. Wywołuje zapalenie płuc i sepsę

Warszawa

TVN24Superbakteria tzw. "New Delhi"

Sprawcą całego zamieszania jest superbakteria, tzw. "New Delhi", czyli pałeczka zapalenia płuc, tyle że znacznie zaradniejsza. Dzięki mutacjom udało się jej uodpornić na większość antybiotyków. Materiał magazynu "Polska i Świat".

- Zakażeniu mogą ulec pacjenci ze zmniejszoną odpornością, osoby starsze lub po przebyciu różnego rodzaju chorób - mówi Cyrla Staszewska, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Odkryta w Indiach

Potoczna nazwa "New Delhi", to efekt tego, że po raz pierwszy wykryto ją u Szweda, który wcześniej leczył się w Indiach. W Polsce choroba pojawiła się w 2011 roku. Dwa lata później w naszym kraju odnotowano już ponad sto przypadków zakażenia bakterią.

- Byli chorzy, którzy z tego powodu zmarli - mówi profesor Wiesław Jędrzejczak z Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego przy Banacha.

To właśnie w stolicy, a także w Poznaniu, odnotowano jak na razie przypadki zakażenia bakterią. Może ona wywołać nie tylko zapalenie płuc, ale także sepsę.

Bezradność lekarzy

- Mamy znacznie mniejsze możliwości zwalczenia choroby, bo bakteria jest uodporniona właściwie na wszystkie antybiotyki - dodaje profesor Jędrzejczak.

- 10, 15 lat temu też mieliśmy te zakażenia, ale mieliśmy cały arsenał leków, które popsuliśmy i zmarnowaliśmy - zwraca uwagę profesor Waleria Hryniewicz, Konsultant Krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej. Powód? Antybiotyków nadużywaliśmy i niewłaściwie je stosowaliśmy.

Czytaj także na tvn24.pl

PD/kka