Bajkowy park w Wołominie. Początek prac w tym roku?

Najnowsze


Park przy Muzeum Nałkowskich w Wołominie ma zostać gruntownie zmodernizowany. Władze miasta planują, że już w 2014 roku mieszkańcy będą korzystać z nowych altanek, ławek, mostku i placu zabaw. Ruszają właśnie konsultacje społeczne w sprawie przyszłości parku.

- W Wołominie cały czas brakuje miejsca, w którym całą rodziną można by było wybrać się na spacer. Chcemy to odmienić i oddać mieszkańcom nowoczesny ogród, w którym będą mogli spędzać wolny czas. Przedstawiona koncepcja łączy tradycję z nowoczesnością i z pewnością przypadnie mieszkańcom do gustu - mówi burmistrz Wołomina Ryszard Madziar.

Łąka, mostek i scena

Chodzi o teren przy wjeździe do Wołomina, gdzie znajduje się Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich. Według koncepcji, której współautorem jest Rafał Mroczkowski, pracujący wcześniej nad rewaloryzacją parku w Żelazowej Woli, ogród po modernizacji ma nawiązywać do czasów, kiedy Nałkowscy żyli i mieszkali w "Domu nad łąkami". U podnóża wzgórza, na którym stoi muzeum ma powstać łąka pełna kwiatów. Na tarasach ogrodowych znajdzie się miejsce na scenę i widownię, a specjalnie przygotowana trasa pozwoli niepełnosprawnym dotrzeć do muzeum. Istniejący staw będzie powiększony i zostanie nad nim przerzucony drewniany most. Przy brzegu znajdą się drewniane pomosty rekreacyjne. Pomiędzy stawem a ul. Nałkowskiego ma się pojawić plac zabaw dla dzieci, także niepełnosprawnych.

Najpierw konsultacje

Ruszyły już konsultacje społeczne dotyczące koncepcji parku. Uwagi można przesyłać na adres: park@wolomin.org. Spotkanie, podczas którego zostanie zaprezentowana koncepcja parku, odbędzie się 4 marca o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Wileńskiej 32. Po zakończeniu konsultacji społecznych urzędnicy rozpiszą przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej ogrodu. Później wybiorą firmę, która prace wykona.

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jest szansa, że prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku, tak aby mieszkańcy mogli spacerować po parku już w drugiej połowie 2014 r. W tegorocznym budżecie zaplanowano na ten cel 600 tys. zł – informuje Iza Bońska z urzędu w Wołominie. ran/b

Źródło zdjęcia głównego: urząd miasta Wołomin