Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Badają budynki wzdłuż trasy metra. "Mieszkańcy się obawiają"

Warszawa

Lech Marcinczak/tvnwarszawa.plBudowa metra na Woli

Wykonawca metra na Woli sprawdza stan budynków przed rozpoczęciem prac. Na razie zinwentaryzował te w okolicy przyszłych stacji Księcia Janusza i Młynów.

"Wielu mieszkańców obawia się pogorszenia stanu budynków w związku z pracami budowlanymi, jak również późniejszą eksploatacją. W szczególności po ostatnich doniesieniach, że budynek przy ul. Stalowej (który już wcześniej był w nie najlepszym stanie) zostanie rozebrany właśnie ze względu na oddziaływanie podziemnej kolejki" – napisała na Facebooku radna Woli Aneta Skubida.

Sprawdzą też mieszkania

Inwentaryzację przeprowadzają budujący linię w głąb Woli, czyli firma Gulermak.

- Pierwsza odbyła się już dwa lata temu na etapie przygotowywania projektu. Teraz przeprowadzamy swoją przed pracami budowlanymi – informuje Bartosz Sawicki, rzecznik prasowy wykonawcy.

Do tej pory kontrole objęły budynki w okolicach stacji Księcia Janusza i Młynów. - Nie wykryto żadnego zagrożenia. W trakcie jest inwentaryzacja przy Płockiej - zaznacza Sawicki.

Wykonawca zamierza również sprawdzać konkretne mieszkania. – To nie jest nasz obowiązek, ale wyznaczymy mieszkania do analizy. Między innymi ze względu na to, że są takie obiekty, przy których będzie przebiegać tarcza drążąca tunele – wyjaśnia rzecznik.

Jak zaznacza, nie wiadomo jeszcze dokładnie, których mieszkań będą dotyczyć kontrole.

Trzy nowe stacje na Woli

Rozbudowa II linii metra na Woli to trzy stacje i ok. 3,4 km trasy. Planowane są stacje: Płocka (C08) umiejscowiona pod ul. Płocką w rejonie skrzyżowania z ul. Wolską; Młynów (C07) planowana pod ul. Górczewską po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny;Księcia Janusza (C06) pod ul. Górczewską w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza. Będą tu także tory odstawcze i komora do zawracania. "Dojazd ze stacji Księcia Janusza na ul. Świętokrzyską będzie trwał ok. 12 minut" – twierdzi urząd miasta.

Prace mają zakończyć się w 2019 roku.

POD KONIEC LISTOPADA RUSZYŁY PIERWSZE PRACE NA WOLI:

Ruszyła budowa metra na Woli
TVN24

ran/mś