Babyboom w stolicy, największy na Białołęce

Warszawa

| breitbart.comfot. TVN Warszawa

W tym roku, w Warszawie urodzi się tyle samo dzieci, co w czasie wyżu demograficznego z lat 80-tych. "Gazeta Stołeczna" opublikowała dane z raportu Głównego Urzędu Statystycznego. Tylko w pierwszym półroczu 2010 roku na świat przyszło ponad 9 tysięcy młodych warszawiaków.

Z roku na rok w stolicy rodzi się coraz więcej dzieci. Tylko w pierwszym półroczu 2010 roku w stolicy urodziło się ich ponad 9 tysięcy. Jeżeli doliczyć to tego lipiec, to wyjdzie prawie tyle samo urodzin, co w 2000 roku - wtedy w całym roku było ponad 11 tysięcy dzieci.

Zdaniem Głównego Urzędu Statystycznego, jeżeli dzieci będą rodziły się w takim tempie, to w 2012 roku możemy osiągnąć poziom demograficzny przybliżony do rekordowego, z 1985 roku - czytamy w "Stołecznej".

Najmłodsza jest Białołęka

Na tym jednak nie koniec. Z danych GUS-u wynika, że między poszczególnymi dzielnicami są coraz większe różnice. Najwięcej dzieci rodzi się na Białołęce, Bemowie, Ursynowie i w Ursusie. Na Białołęce na jedną babcię przypada co najmniej dwóch wnuków. - Ratusz nie ma kontroli nad liczbą mieszkańców na Białołęce. Nie wszyscy się meldują. Oficjalnie mieszka tam 80 tysięcy osób, nieoficjalnie 120 tysięcy - podkreśla Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji AVE, który był gościem w programie "Miejski Reporter".

Są też takie dzielnice, gdzie ludzi w podeszłym wieku jest zdecydowanie więcej, niż młodych. Tak jest w Śródmieściu, na Ochocie, Woli i Żoliborzu, gdzie na jednego wnuka przypadają dwie statystyczne babcie.

Gdzie żłobki, a gdzie domy seniora?

Eksperci alarmują, władze Warszawy muszą rozsądnie dzielić pieniądze pomiędzy dzielnice. - W młodych dzielnicach priorytetem powinny być żłobki, przedszkola czy szkoły - uważa Włodkowski.

Z kolei w dzielnicach, gdzie przeważają starsze osoby zamiast np. budować place zabaw, trzeba zadbać o kluby seniora czy przystosowanie urzędów do ich potrzeb. - To jest już taka specyfika Śródmieścia. W czasie, gdy inne urzędy mogą rozwijać swoje strony internetowe i wirtualną obsługę, my musimy postawić na obsługę bezpośrednią - wpotwierdza Urszula Majewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Dzielnicy Śródmieście.

Warszawa będzie się starzeć

Zdaniem demografów, Warszawa będzie się starzeć, nawet mimo rosnącej liczby urodzeń. Ludzie żyją dłużej, a małżeństwa coraz częściej decydują się tylko na jedno dziecko.

TVN Warszawa
| tvn24.pl, Science

bf/roody