Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Układają rurociąg, prowadzą próby obciążeniowe

Najnowsze

Autor:
dg/ran
Źródło:
PAP
Saperzy zabezpieczają most i czuwają nad ułożeniem rurociąguArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plSaperzy zabezpieczają most i czuwają nad ułożeniem rurociągu

W piątek rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka poinformowała, że most pontonowy na Wiśle przechodzi próby obciążeniowe. Jednocześnie wodociągowcy pracują nad instalacją pomp. Do tej pory na tymczasowej przeprawie ułożono 160 metrów rurociągu, którym ścieki zostaną przesłane do Czajki.

Przeprawę na Wiśle ustawiło w środę wojsko nieopodal mostu Marii Skłodowskiej-Curie. W czwartek od rana pracownicy Uponoru, firmy budującej na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji tymczasowy bypass, układali na moście wielkich rozmiarów rolki.

Próby obciążeniowe

W piątek rano ratusz poinformował, że ekipy Uponoru i MPWiK ułożyły dotąd 2800 metrów rurociągu awaryjnego. "Także na moście pontonowym, na którym są już dwie nitki, po 80 metrów każda" - podano na oficjalnym profil urzędu miasta na Twitterze. Rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka poinformowała natomiast, że trwają próby obciążeniowe mostu.

W środę po południu wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński wyraził przekonanie, że w ciągu dwóch tygodni zacznie się "tłoczenie" ścieków bypassem ustawionym na moście pontonowym.

Most pontonowy

Żołnierze wojsk inżynieryjnych zaczęli budowę przeprawy przez Wisłę we wtorek. W akcję zaangażowanych było 200 żołnierzy. Most pontonowy połączył dwa brzegi Wisły w środę, ale saperzy pracują dalej. Muszą zabezpieczyć przeprawę. Nad jej utrzymaniem będzie czuwać 50 żołnierzy.

Wojsko zakłada, że most będzie można użytkować do końca listopada. Jeżeli jednak zajdzie taka potrzeba, i warunki będą sprzyjające, to saperzy mogą go utrzymać dłużej.

Kolejna awaria

Poprzednia awaria kolektorów nastąpiła rok temu, również pod koniec sierpnia. Ścieki do Czajki popłynęły wtedy naprawionym kolektorem od połowy listopada. Naprawa kolektora kosztowała miasto ponad 40 milionów złotych, a ponadto Wody Polskie naliczyły MPWiK ponad 10 mln zł opłaty za zrzut ścieków.

Pod koniec lipca MPWiK podało przyczynę ubiegłorocznej awarii układu przesyłowego. Jak poinformował jeden z autorów ekspertyzy, bezpośrednią przyczyną awarii była ukryta wada rurociągu. 

Do kolejnej awarii układu przesyłowego oczyszczalni ścieków Czajka doszło w sobotę 29 sierpnia.

Most pontonowy na WiśleUrząd miasta

Autor:dg/ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta (zdjęcie ilustracyjne)