Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

W sobotę i niedzielę, 26 i 27 września, odbędzie się 42. Orlen Maraton Warszawski. Trasa tegorocznej edycji biegu będzie prowadziła 5-kilometrową pętlą, między innymi Krakowskim Przedmieściem, Miodową i Bonifraterską. Organizacja biegu wiąże się ze zmianami w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

Kolektor przesyłowy "Czajki" już po oględzinach biegłych. We wtorek ma ruszyć budowa mostu pontonowego 

Najnowsze

Aktualizacja:
Autor:
dg, kk/ran,ec
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Plan działania po awarii kolektora CzajkiTVN24
wideo 2/3
TVN24Plan działania po awarii kolektora Czajki

Trwa usuwanie skutków awarii kolektora przesyłowego oczyszczalni "Czajka" i szukanie jej przyczyn. Śledczy wspólnie z biegłymi przeprowadzili oględziny systemu. Wojsko ma rozpocząć budowę mostu pontonowego na Wiśle we wtorek. Jest też zgoda, by władze Warszawy nieodpłatnie otrzymały elementy tymczasowego rurociągu wykorzystanego w ubiegłym roku.

Prokuratorskie oględziny układu przesyłowego ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" ruszyły czwartek rano. - Prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej w Warszawie z udziałem biegłego z zakresu gospodarki wodnej, hydrotechniki i melioracji wodnej oraz funkcjonariuszy policji dokonują obecnie oględzin miejsca zaistniałego zdarzenia - poinformowała prokurator Agnieszka Zabłocka-Konopka, rzeczniczka warszawskiej prokuratury regionalnej.

Przypomniała też, że we wtorek i środę funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji na polecenie prokuratury zabezpieczali dokumentację "mającą związek z badanym wydarzeniem". Rzeczniczka przekazała, że materiały uzyskane z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, będą "służyły wyjaśnieniu wszelkich okoliczności dotyczących ostatniej awarii".

O wszczęciu śledztwa w sprawie niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych prokuratura regionalna poinformowała we wtorek. Równolegle Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga potwierdziła informację o otrzymaniu zawiadomienia złożonego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. W piśmie wodociągowców podkreślono, by śledczy sprawdzili, czy sobotnia awaria mogła być wynikiem sabotażu lub działania o charakterze terrorystycznym.

W poniedziałek i wtorek przesłuchiwano pierwszych świadków w tej sprawie. W związku z podejrzeniami zawartymi w zawiadomieniu MPWiK prokuratura okręgowa zleciła czynności weryfikacyjne Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

We wtorek początek budowy mostu pontonowego

Rzecznik prasowy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych podpułkownik Marek Pawlak poinformował w czwartek, że przeprawę na Wiśle wybudują wojskowi z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego oraz 2. Pułku Saperów z Kazunia. Zaangażowanych będzie około 50 żołnierzy.

- We wtorek, 8 września, rozpocznie się budowa mostu pontonowego na Wiśle, który będzie podtrzymywać alternatywny rurociąg odprowadzający ścieki do warszawskiej oczyszczalni "Czajka" - poinformował PAP rzecznik Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Marek Pawlak. Dodał, że prace mają potrwać do czwartku.

Ze względu na warunki atmosferyczne most może być użytkowany do połowy listopada.

Rurociąg mają przekazać Wody Polskie

Wcześniej minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zgodził się na nieodpłatne przekazanie władzom Warszawy rurociągu. Chodzi o konstrukcję, która w ubiegłym roku służyła do awaryjnego przesyłu ścieków na moście pontonowym. Powodem tej decyzji jest obawa przed przedłużeniem się procedur sprzedaży i potrzeba ratowania Wisły zagrożonej prowadzonym zrzutem ścieków do rzeki.

"Aby przyspieszyć ratowanie Wisły i skrócić procedury urzędowe, minister @marekgrobarczyk zaakceptował wniosek prezesa @WodyPolskie, który zwrócił się, by nieodpłatnie przekazać władzom miasta @warszawa rury używane w zeszłym roku jako rozwiązanie awaryjne" - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

"Informuję, że ze względu na długie procedury odsprzedaży rur, dokumentacji i innego osprzętu podjąłem decyzję o bezpłatnym przekazaniu miastu tego mienia. Najważniejsze jest jak najszybsze zaprzestanie wypływu ścieków do Wisły" - napisał z kolei na Twitterze prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

W kolejnym wpisie wyjaśnił, że zgodnie z obowiązującymi procedurami rury i inny sprzęt przekazywane są miastu w formie bezterminowego użyczenia. "Nie dotyczy to specjalistycznych pomp, które możemy jedynie wypożyczyć odpłatnie" - zaznaczył.

Najpierw most, potem przewierty pod Wisłą

Po środowym spotkaniu sztabu kryzysowego z udziałem przedstawicieli ratusza, MPWiK, Wód Polskich, rządu oraz wojska wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński poinformował, że najpierw powstanie most pontonowy z rurociągiem, którym nieczystości będą płynęły z lewej strony Wisły do oczyszczalni "Czajka". Budowa tymczasowego przesyłu ma zająć około czterech, pięciu tygodni.

Następnie w ciągu kilku miesięcy wykonane zostaną przewierty pod rzeką i zamontowane będą w nich stalowe rury, które przejmą przesył ścieków i pozwolą na demontaż tymczasowego rurociągu na moście pontonowym. Obecnie trwają negocjacje z firmami, które zajmą się budową tej instalacji. Wkrótce wyłoniony ma zostać wykonawca.

Podziemny przesył ma powstać w trybie awaryjnym, ale urzędnicy zakładają, że "w perspektywie czasu stanie się docelowym układem rezerwowym".

Plan działania po awarii kolektora przesyłowego CzajkiUrząd m.st. Warszawy

Kolejna awaria

Awaria układu przesyłowego ścieków odprowadzanych z lewobrzeżnej Warszawy pod dnem Wisły do oczyszczalni "Czajka" nastąpiła w sobotę przed południem. Zalany został tunel na długości około jednego kilometra.

Tunel z kolektorami ma ponad 1300 metrów długości, z czego około 300 metrów znajduje się ok. 10 metrów pod dnem Wisły. Jego średnica przekracza 4 metry.

Autor:dg, kk/ran,ec

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl