Najnowsze

Awaria systemu na Lotnisku Chopina. Służby podejrzewają atak hakerów

Najnowsze

TVN24Lotnisko Chopina

Były utrudnienia dla podróżujących z Lotniska Chopina. Nie działała lotniskowa tablica przylotów i odlotów, ale też system łączności i powiadamiania alarmowego. Po godzinie 16 rzecznik portu poinformował o usunięciu awarii. Służby podejrzewają atak hakerów.

Awaria nie sparaliżowała portu, ale była uciążliwa dla pasażerów. Jak dowiedzieliśmy się w informacji lotniskowej, podróżujący nie mogli sprawdzić na stronie lotniska oraz na tablicach w terminalu godzin przylotów i odlotów. Musieli słuchać komunikatów.Jednak, jak nas zapewniono, samoloty lądowały i startowały bez utrudnień.

Około godziny 16.30 Hubert Wojciechowski z Lotniska Chopina poinformował nas o zakończeniu utrudnień. Zapewnił przy tym, że w czasie awarii wszystkie systemy, w tym odpowiedzialne za bezpieczeństwo operacji lotniczych funkcjonowały normalnie.

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal tvn24.pl służby podejrzewały atak hakerski. Celem tego ataku miały być systemy informacji lotniskowej portu oraz łączności lotniskowej i alarmowego systemu powiadamiania. Działa już sztab antykryzysowy, który ma rozwiązać problem i ustalić jego przyczyny.

Problemy na całym świecie

We wtorek o problemach na lotniskach informowały różne porty. We Frankfurcie zakomunikowało, że przez 20 minut problemy z odprawą bagażu miały niemieckie linie Lufthansa. Z kolei australijski przewoźnik Qantas poinformował o przerwie w działaniu systemu komputerowego Amadeus do obsługi pasażerów, ale zaznaczył, że jego funkcjonowanie zostało szybko wznowione. System Amadeus jest używany przez wiele linii lotniczych na świecie.

Czytaj też na stronie tvn24bis.pl Amerykańskie linie Southwest Airlines podały, że praca ich systemów komputerowych na różnych lotniskach w USA została przejściowo zakłócona. O przerwach w odprawie i panującym na lotniskach chaosie szeroko informują na Twitterze czekający w kolejkach pasażerowie m.in. na londyńskich lotniskach Gatwick i Heathrow, w paryskim porcie Roissy-Charles de Gaulle, na waszyngtońskim lotnisku im. Reagana i singapurskim lotnisku Changi, a także na lotniskach w RPA i Australii. Według informacji brytyjskich mediów, port lotniczy Gatwick poinformował, że przerwa w obsłudze pasażerów trwała tylko kilka minut. Również według tych mediów, Lufthansa poinformowała o zakłóceniach w pracy systemu Amadeus, a ucierpieli pasażerowie m.in. tych linii oraz Air France i Qatar. Lotnisko Heathrow potwierdziło, że pasażerowie "niewielkiej liczby linii lotniczych" mogą mieść problemy z odprawą.

Czytaj też o budowie Lotniska Centralnego:

[object Object]
Wild o projekcie budowy Centralnego Portu KomunikacyjnegoTOK FM / TVN24 BiS
wideo 2/4

PAP/kz/zir/pm

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości