Awaria samolotu z Sikorskim. "Przerażająco nagłe hamowanie"

Warszawa

TVN24Jerzy Wenderlich o problemach na lotnisku

Rządowy samolot z marszałkiem Radosławem Sikorskim i wicemarszałkami Sejmu na pokładzie uległ awarii na wojskowym lotnisku w Warszawie - dowiedziały się "Fakty" TVN. Jerzy Wenderlich, który był na pokładzie, powiedział TVN24, że maszyna rozpędziła się do "bardzo znacznej prędkości", po czym pilot nagle zahamował.

Samolot z delegacją sejmową miał lecieć do Pragi. Wicemarszałek Jerzy Wenderlich relacjonował, że samolot "rozpędził się do znacznej prędkości, może nawet odrobinę się wzniósł", a następnie pilot zahamował. - To było przerażająco nagłe hamowanie - powiedział polityk SLD.

Z jego relacji wynika, że pilot oznajmił pasażerom, że powodem nagłego hamowania i przerwania startu były problemy z nawigacją.

Jak mówił Wenderlich, na pokładzie było kilkanaście osób m.in. marszałek Radosław Sikorski oraz wicemarszałkowie Elżbieta Radziszewska (PO) i Eugeniusz Grzeszczak (PSL), a także szef Kancelarii Sejmu Lech Czapla i jego zastępca Adam Podgórski.

Na pokładzie była także posłanka Monika Wielichowska (PO), która na Twitterze napisała, że samolot nie wzbił się w powietrze, "pilot opanował sytuację i wszystko skończyło się szczęśliwie".

Elżbieta Radziszewska o awarii
TVN24

"Byliśmy przerażeni"

- Przeszliśmy odprawę, weszliśmy do samolotu, usiedliśmy, zapięliśmy pasy, samolot ruszył. Próbował wystartować, ale na szczęście nie oderwał się całkowicie od ziemi, nagle zaczął ostro hamować. Pilot zareagował odpowiednio. Szczęśliwie nie wystartowaliśmy, podjechaliśmy pod budynek lotniska, wysiedliśmy trochę na miękkich nogach, miny mieliśmy nietęgie - relacjonowała w TVN24 Elżbieta Radziszewska (PO).

- Pamiętam przerażone oczy i minę pani stewardesy, podejrzewam, że też byłam tak zielona jak ona, bo każdy z nas ma świadomość czym może być wypadek samolotowy - dodała.

Radziszewska relacjonowała, że gdy pasażerowie wysiedli, to marszałek Sikorski rozmawiał z kapitanem, który poinformował, że doszło do awarii systemu komputerowego.

Sikorski dziękuje za zachowanie zimnej krwi

Marszałek Radosław Sikorski podziękował kapitanowi i załodze samolotu za profesjonalizm a wicemarszałkom i delegacji za zachowanie zimnej krwi.

Samolot, który uległ awarii to wyczarterowany od LOT-u Embraer 175.

Spotkanie przełożone

Polska delegacja miała wziąć udział we wspólnym posiedzeniu prezydiów Sejmu i czeskiej Izby Poselskiej. Jak poinformowała kancelaria Sejmu, spotkanie zostało przesunięte.

"W związku z usterką samolotu polska delegacja nie mogła dotrzeć na miejsce obrad. Spotkanie odbędzie się w innym terminie. Marszałek Sejmu Radosław Sikorski rozmawiał osobiście z przewodniczącym Izby Poselskiej Czech Janem Hamáčkiem. Sytuacja została wyjaśniona przy pełnym zrozumieniu strony czeskiej" - poinformowano.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

db//gak