Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Awaria informatyczna w urzędach. Powołano sztab kryzysowy

Warszawa

TVN24Awaria systemu informatycznego

Mamy ogólnopolską awarię Systemu Rejestrów Państwowych - poinformował tvn24bis.pl Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji. Nie działa CEPiK oraz ePUAP. Za sprawą awarii możemy mieć problemy z załatwieniem wielu urzędowych spraw: rejestracją samochodu czy wyrobieniem dowodu osobistego. W Centralnym Ośrodku Informatyki powołany został sztab kryzysowy.

"W związku z ogólnopolską awarią sieciowej Zintegrowanej Infrastruktury Rejestrów (ZIR), występują utrudnienia w zakresie rejestracji pojazdów, wydawania uprawnień do kierowania pojazdami oraz ewidencji ludności i wydawania dowodów osobistych" - poinformował stołeczny ratusz.

Informację o problemach w urzędach dostaliśmy na Kontakt24. "W całej Polsce od rana trwa awaria systemu CEPiK, nie ma możliwości zarejestrowania pojazdów, ani nawet odbioru dowodu rejestracyjnego" - alarmował jeden z internautów. Problemy "dotyczą zarówno stacji diagnostycznych, jak i wydziałów komunikacji" - pisał inny.

Awaria

Karol Manys, rzecznik prasowy resortu cyfryzacji, potwierdził w rozmowie z tvn24bis.pl, że obecnie ma miejsce awaria Systemu Rejestrów Państwowych (SRP).

- To ogólnopolska awaria. Pracujemy nad przywróceniem systemu. Za wcześnie mówić o jej przyczynach - powiedział Karol Manys. - Awaria objawia się między innymi tym, że nie można obecnie korzystać na przykład z e-PUAPu, obywatel.gov.pl - dodał w rozmowie z PAP Manys.

Manys podkreślił, że w Centralnym Ośrodku Informatyki, który odpowiada za te systemy, jest powołany sztab kryzysowy. - Specjaliści starają się możliwie jak najszybciej przywrócić wszystkie funkcjonalności - zaznaczył.

Manys powiedział, że nie ma na razie informacji o "o terminie ponownego uruchomienia (serwisów - PAP)". - Wszystko, co mogę zrobić, to poprosić o cierpliwość i tych, którzy z tego powodu mają jakieś trudności, gorąco przeprosić - dodał. Jak mówił, nie ma też informacji czy awaria jest efektem ataku hakerskiego.

"Dziś od godzin porannych niedostępne są serwisy: Obywatel.gov.pl, Pz.gov.pl, Cepik.gov.pl , Epuap.gov.pl. Niedostępne są także systemy SRP, CEPiK oraz ePUAP. Trwają intensywne prace nad usunięciem awarii. Przepraszamy za utrudnienia" - napisał resort cyfryzacji.

Dziś od godzin porannych niedostępne są serwisy https://t.co/Ewm9j9K5HS, https://t.co/MFJ2jnTvKk, https://t.co/5gE0nCYNTk, https://t.co/kGXSWYoYhr. Niedostępne są także systemy SRP, CEPiK oraz ePUAP. Trwają intensywne prace nad usunięciem awarii. Przepraszamy za utrudnienia. pic.twitter.com/yC8xySfSuq— Ministerstwo Cyfryzacji (@MC_GOV_PL) 12 czerwca 2018

Czym jest SRP?

System Rejestrów Państwowych (SRP) to centralna baza danych, która łączy najważniejsze ewidencje, m.in. Rejestr PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych oraz Rejestr Stanu Cywilnego. SRP wykorzystywany jest przez urzędy miast i gmin oraz urzędy stanu cywilnego przy załatwianiu spraw dotyczących m.in. dowodów osobistych, meldunków, aktów stanu cywilnego (czyli aktów: urodzenia, małżeństwa, zgonu). Celem powstałego w 2015 roku systemu było usprawnienie usług świadczonych przez administrację i znaczące obniżenie kosztów utrzymania rejestrów oraz kosztów społecznych. W efekcie obywatele mieli już nie przenosić informacji oraz dokumentów między urzędami, aby załatwić swoje sprawunki.

Z kolei ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) to ogólnopolska platforma teleinformatyczna, która umożliwia komunikację obywateli i przedsiębiorców z podmiotami publicznymi. Pozwala też komunikować się podmiotom administracji publicznej pomiędzy sobą. Z kolei obywatel.gov.pl to serwis z informacjami o usługach, które państwo świadczy obywatelom.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24BIS.PL

msz//dap