Awantura o reprywatyzację. "Roszczenia mają charakter fikcyjny"

Problemy z reprywatyzacjątvnwarszawa.pl , MJN

Bierność, brak sumienności i należytej jawności - to główne zarzuty opozycyjnych radnych wobec władz Warszawy w związku z procesem reprywatyzacji. PiS, SLD i MJN mówią w tej sprawie jednym głosem.

Na czwartkowej sesji rady miasta opozycja zaproponowała przyjęcie uchwały, która ostro krytykuje postępowanie władz Warszawy w sprawie roszczeń reprywatyzacyjnych.

"Jest to proces nietransparentny, bez należytej dbałości o interes publiczny i bez należytej kontroli społecznej" - przekonują wspólnie radni PiS, działacze Miasto Jest Nasze i radni niezależni: Piotr Guział, Paulina Piechna-Więckiewicz i Waldemar Marszałek.

"Bierność i fikcja w sprawie reprywatyzacji"

Opozycja zarzuca władzom miasta bierność i brak wnikliwej weryfikacji dokumentów opisujących stan nieruchomości, które są przeznaczone do zwrotu (m.in. umów indeminizacyjnych i obciążeń kredytowych). Skarżą się też, że informacje o roszczeniach udostępniane są lokatorom i opinii publicznej zdecydowanie zbyt późno.

"Wszystko to sprawia, że za uzasadnione należy uznać podejrzenia, że część roszczeń reprywatyzacyjnych ma charakter całkowicie fikcyjny" - przekonują w swoim stanowisku.

"Należy zwrócić też uwagę, że proces zaspokajania roszczeń poprzez oddawanie zamieszkanych budynków jest bardzo dolegliwy społecznie - dla wielu lokatorów reprywatyzowanych budynków jest to wręcz osobistą tragedią. Działania miasta by zmniejszyć te dolegliwości należy ocenić jako dalece niewystarczające" - piszą wspólnie.

Wątpliwości opozycji budzi również fakt, że dyrektor miejskiego Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcin Bajko nie składa oświadczeń majątkowych. "Formalnie nie podpisuje decyzji zwrotowych, choć realnie bierze udział w ich podejmowaniu". Opozycja pyta – dlaczego nie ma tych oświadczeń i przekonuje, że dyrektor Bajko powinien być wzorem transparentności.

"W chwili obecnej sposób i mechanizmy obsługi roszczeń przez m.st. Warszawa powinien być przedmiotem wnikliwej kontroli upoważnionych organów władzy państwowej jak również odpowiednich służb" - podsumowują w swoim stanowisku.

Spór o boisko

Jako przykład niekompetencji władz stolicy opozycja podaje nieprawidłowości związane ze zwrotem boiska przy ul. Foksal. Miasto chciało oddać teren, za które wypłacono już część odszkodowań (sprawę opisywaliśmy dokładnie na tvnwarszawa.pl).

Wiceprezydent Jarosław Jóźwiak odpowiada, że oskarżenia PiS i aktywistów są zupełnie niesłuszne. - Przypomnę, że to miasto zachowało przy tej sprawie wszelkie procedury i wszczęło alarm. To my zwróciliśmy uwagę na umowy indeminizacyjne i napisaliśmy do ministra skarbu z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy, zawieszając postępowanie zwrotowe. Nie rozumiem więc, kto i dlaczego chce nabić sobie w tej sprawie kapitał polityczny – zastanawia się w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

"Niech PiS zaapeluje o władz państwa"

Prezydent podkreślił też, że jeśli warszawskie PiS chce pomóc w procesie reprywatyzacji w stolicy, powinno uczynić trzy rzeczy.

– Po pierwsze zaapelować do prezydenta Dudy o wycofanie z Trybunału Konstytucyjnego małej ustawy reprywatyzacyjnej, która m.in. ogranicza handel roszczeniami. Po drugie, powinni zaapelować aby pani premier Beaty Szydło, aby rząd rozpoczął pracę nad kompleksową ustawą reprywatyzacyjną, na którą warszawiacy czekają. Po trzecie w końcu, niech zaapelują do ministra skarbu, aby wypłacił Warszawie 200 mln zł odszkodowania, które wstrzymano, o czym dyskutowaliśmy na ostatniej sesji – tłumaczy.

Bajko: Proste sprawy się skończyły

Do stanowiska opozycji odniósł się też sam dyrektor BGN Marcin Bajko. - Reprywatyzacja w Warszawie toczy się od lat. Był taki rok, że nawet prezydent Kaczyński musiał podpisać około 40 decyzji zwrotowych. Nie można tego zatrzymać. Orzecznictwo mówi jasno: macie obowiązek zwracać. To nie jest kwestia naszego wyboru – mówił w rozmowie z dziennikarzami.

Przyznał, że reprywatyzacja jest problematyczna, zwłaszcza że stosunkowo proste sprawy zwrotowe, takie jak oddanie podwórka lub kawałka parku, już się zakończyły. - To aż tak ludziom nie przeszkadzało. Teraz niestety są sprawy trudniejsze: budynki zamieszkałe przez lokatorów, boiska szkolne lub same szkoły. Prezydent miasta, niezależnie który i w którym roku jest organem zobowiązanym do rozpatrywania wniosków dekretowych – mówi i dodaje, że klucz do rozwiązania tej sprawy leży po stronie parlamentu.

PO odsuwa stanowisko opozycji

Ostatecznie, po kilkugodzinnej burzliwej dyskusji, Rada Warszawy głosami PO nie przyjęła stanowiska opozycji. Wprowadziła za to swoje, w którym apeluje o rozważenie wycofania małej ustawy reprywatyzacyjnej z TK i rozpoczęcie prac nad nową ustawą.

- Dekret Bieruta był aktem prawa krajowego, nie miejscowego, a Warszawa ponosi skutki tego dekretu do dziś – powiedziała Zofia Trębicka (PO).

- Takie stanowisko powinno zostać zgłoszone 9 lat temu, a nie teraz. Mieliście kilka lat na to, aby walczyć z reprywatyzacją, nie zrobiliście nic. Teraz chcecie aby wasze błędy naprawiał nowy rząd, to śmieszne – odniósł się do stanowiska radny Dariusz Figura z PiS. - Proces reprywatyzacji nie jest w Warszawie transparentnie zarządzany. Do tego powinien być powołany specjalny zespół kontrolny, który przeanalizuje najbardziej kontrowersyjne przypadki – dodał Piotr Guział.

Karolina Wiśniewska

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl , MJN

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl