Autobusy z metra Służew do Mordoru co 3 minuty

TVN Warszawa

Ztm.waw.plZmiany dla linii 401

Od poniedziałku więcej autobusów będzie kursować między metrem Służew a Służewcem biurowym. Na przystankach mają pojawiać się co 3 minuty. Będzie to możliwe dzięki uruchomieniu nowej linii 402, która wesprze oblegane "401". Trasa tego ostatniego zostanie zaś skrócona.

To bardzo dobra informacja dla osób pracujących w zagłębiu biurowym na Służewcu. Od 18 stycznia na trasie metro Służew – Służewiec biurowy będą mieć oni do swojej dyspozycji więcej autobusów. Będzie to możliwe dzięki zastąpieniu obecnego "401" dwiema liniami.

- W ciągu godziny obie linie zaoferują pasażerom łącznie aż 20 kursów, czyli autobus będzie się pojawiał na przystanku co trzy minuty – informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Od poniedziałku do piątku

Jak będą wyglądać trasy obu linii? Nowa linia 402 będzie kursowała na trasie: MARYSIN 04 – Korkowa – Stepowa – Okularowa – Marsa – Ostrobramska – al. gen. Wieniawy-Długoszowskiego – most Siekierkowski – al. Becka – al. Witosa – al. Sikorskiego – Dolina Służewiecka – Nowoursynowska – Wałbrzyska – al. Lotników – al. Wilanowska – Marynarska Postępu – Cybernetyki – Wynalazek – WYNALAZEK 04 (powrót: Wynalazek – Marynarska – al. Wilanowska). Będzie to linia okresowa, czyli kursująca wyłącznie w dni powszednie z częstotliwością co 10 minut w godzinach szczytu i co 15 minut poza szczytem.

Linia 401 zostanie zaś skrócona. Będzie kursowała na nowej, stałej trasie: URSUS-NIEDŹWIADEK 07 - ... - al. Lotników - Wałbrzyska - Nowoursynowska - Ciszewskiego - parking - URSYNÓW PŁD. 05 (powrót: parking - al. KEN - Ciszewskiego). Nadal będzie to linia kursująca przez cały dzień tylko w dni powszednie. Z Ursusa autobusy tej linii będą odjeżdżały co 6 minut w godzinach szczytu. Na najbardziej obciążonym odcinku, czyli między WKD Raków a Ursynowem, częstotliwość linii będzie wynosiła 4 minuty w godzinach szczytu.

Jak podkreśla ZTM, skrócenie trasy "401" było konieczne ze względu na poprawę punktualności i regularności kursowania. - Jest to jedna z najdłuższych linii w Warszawie. Kursuje z Marysina aż do osiedla Niedźwiadek w Ursusie. Z powodu długiej trasy, na której często występują utrudnienia w ruchu, linia jest bardzo niepunktualna. Autobusy kursują zaś w nieregularnych odstępach – tłumaczy ZTM.

Zmiany dla 178

Mamy też dobrą informację dla pasażerów linii 178. ZTM przychylił się do apelu dzielnicy Ursus i od poniedziałku uruchomione zostaną dodatkowe kursy skrócone tej linii na trasie: SKOROSZE 04 – Skoroszewska – Prystora - ... – Kasprzaka – Prosta – RONDO DASZYŃSKIEGO 09. Dzięki temu, choć częstotliwość jej kursowania na końcówkach trasy zmniejszy się do 30 minut, to na trasie między Skoroszami a rondem Daszyńskiego autobusy tej linii będą kursowały z częstotliwością co 10 minut w godzinach szczytu i co 15 minut poza szczytem.

Schemat zmian tras linii 178, 401 i 402
Ztm.waw.pl

Nasi reporterzy sprawdzili, jak jeździe się samochodem po Mordorze:

Szybciej spacerem czy samochodem?
Mateusz Szmelter /tvnwarszawa.pl

jk//ec