Autobusy wrócą na stare trasy? ZTM szykuje zmiany po otwarciu mostu Grota

Warszawa

Lech Marcinczak /tvnwarszawa.plSamochody na moście Grota

Po otwarciu estakady, prowadzącej z mostu Grota-Roweckiego na ulicę Modlińską autobusy linii 518, 705, 735 pojadą przebudowanym mostem do stacji metra Marymont. Natomiast linia 511 pozostanie na obecnej trasie i będzie nadal kursowała przez most Marii Skłodowskiej -Curie. O planowanych zmianach poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Choć Trasa Armii Krajowej i most Grota-Roweckiego zostały otwarte dla kierowców, to na samym moście nieczynne są cztery środkowe pasy, dedykowane ruchowi tranzytowemu. Nadal nie można też wjechać na Trasę AK z ulicy Słowackiego jadąc od strony centrum. Zamknięte są estakady prowadzące z Wisłostrady na trasę i most (jadąc w kierunku Łomianek). Nie ma też możliwości zjechania z mostu Grota-Roweckiego nową estakadą zarówno w stronę Jagiellońskiej, jak i Modlińskiej.

Cała inwestycja zostanie oddana do dyspozycji kierowców najpewniej pod koniec września lub na początku października, wtedy też zmienią się trasy autobusów w tym rejonie.

Jak pojadą autobusy?

Po otwarciu estakady, która będzie prowadzić z mostu Grota-Roweckiego na Modlińską, zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej. Choć nie wiadomo jeszcze dokładnie kiedy wejdą w życie, już teraz ZTM podał trasy kursowania niektórych linii. - Poinformowaliśmy pasażerów o planowanych zmianach, ponieważ dzwoniło do nas dużo ludzi z pytaniem czy linia 511 będzie kursować w kierunku Marymontu, czy Młocin. Nie podaliśmy jednak konkretnej daty, czekamy na otwarcie estakady. Możliwe, że będzie to w tym tygodniu - mówi Magdalena Potocka z biura prasowego Zarządu Transportu Miejskiego.

511 bez zmian

Po otwarciu mostu wprowadzone zostaną następujące zmiany w komunikacji miejskiej:

Linia 511 – utrzymanie obecnie obowiązującej trasy do stacji metra Młociny przez most Marii Skłodowskiej-Curie. Pozostawienie linii na tej trasie jest odpowiedzią na liczne wnioski od pasażerów kierowane do ZTM-u. Z południowego odcinka ulicy Modlińskiej do stacji metra Marymont będzie dojeżdżała w zamian linia 518;

Linia 186 – wycofanie z trasy objazdowej w kierunku Nowodworów wyznaczonej ulicami Marywilską – Płochocińską i przywrócenie trasy podstawowej biegnącej ulicą Modlińską od mostu Grota-Roweckiego;

Linia 518 – skierowanie linii do stacji metra Marymont przez most Grota-Roweckiego. Autobusy będą obsługiwały trasę: Nowodwory – … – Modlińska – most Grota-Roweckiego – al. Armii Krajowej – Słowackiego – pl. Wilsona – Mickiewicza – … – Dw. Centralny. 518 zapewni dojazd do stacji metra Marymont w miejsce linii 511;

Linie 705 i 735 – przywrócenie tras podstawowych biegnących do stacji metra Marymont przez most Grota-Roweckiego.

Dodatkowy przystanek

Dla pasażerów przesiadających się przy stacji metra Marymont, jadących w kierunku Modlińskiej, zostanie uruchomiony wspólny przystanek w al. Armii Krajowej - Park Kaskada 05. Zatrzymają się tam linie 186, 518, 705 oraz 735.

Linia 326 zostanie wydłużona przez most Grota-Roweckiego. Ułatwi to mieszkańcom Białołęki dojazd do stacji metra Marymont. Kursy linii na dłuższej trasie będą wymagały dodatkowej ilości autobusów. Do czasu wydłużenia linii 326 wesprze ją linia 120, dojeżdżająca do stacji II linii metra Dworzec Wileński.

W piątek pierwsi kierowcy ruszyli po nowej nitce mostu:

Pierwsze auta na południowej nitce mostu Grota
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

ło/