Autobusy na gaz coraz bliżej. Jest oferta na 35 solbusów

Warszawa

Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.plW Warszawie pojawią się gazowe solbusy?

Wpłynęła jedna oferta na w przetargu na dostawę 35 autobusów zasilanych gazem. Takie pojazdy chce dostarczyć stolicy firma Lider Trading, która zaproponował pojazdy marki Solbus.

Przetarg dotyczył dostawy dostawy 35 przegubowych autobusów i paliwa do nich przez 10 lat. Firma Lider Trading jako jedyna złożyła ofertę. Wyceniła ją na 114 mln złotych.

- Cena nie przekracza naszych możliwości. Jeżeli oferta będzie w porządku, to przetarg powinien zostać rozstrzygnięty na korzyść Lider Trading – mówi tvnwarszawa.pl Adam Stawicki, rzecznik Miejskich Zakładów Autobusowych. Teraz oferta zostanie sprawdzona pod kątem zgodności z prawem i specyfikacją przetargu.

Zasilany gazem solbus testowany był w Warszawie w maju zeszłego roku.

Z troski o środowisko

Dlaczego MZA stawia na gazowy napęd? Ze względu na ochronę środowiska. - Emisja szkodliwych substancji przez autobusy gazowe jest mniejsza. Dywersyfikujemy też źródła zasilania. Nie chcemy uzależniać się tylko od oleju napędowego. Stąd gaz i być może autobusy elektryczne – tłumaczy Stawicki. Pojazdy elektryczne również były testowane na stołecznych ulicach.

Autobusy gazowe najprawdopodobniej będą stacjonowały na Ostrobramskiej.

Lider Trading jest dostawcą znanych już w Warszawie autobusów marki Solbus. Miejskie Zakłady posiadają już 65 tego typu wozów w wersji z silnikiem spalinowym, w produkcji jest kolejnych 47 – tym razem przegubowych.

wp/b