Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Autobusy i tramwaje coraz bardziej punktualne. ZTM pokazuje dane

Warszawa

ZTMZTM chwali się punktualnością kursów

"W 2016 roku ponad 94 proc. kursów autobusowych i prawie 92 proc. tramwajowych zostało zrealizowanych zgodnie z rozkładem jazdy" – chwali się Zarząd Transportu Miejskiego.

Punktualny kurs to nie tylko ten, który rusza z przystanku zgodnie z godziną zanotowaną na rozkładzie jazdy. ZTM dopuszcza pewność elastyczność, uznając za punktualne także te autobusy i tramwaje, które odjeżdżają minutę przed albo do trzech minut po rozkładowym czasie.

Autobusy wypadają lepiej

W przypadku autobusów tegoroczny rezultat jest lepszy niż w dwóch poprzednich latach. W 2014 roku pojazdy te wykonały punktualnie 90,18 proc. kursów, a rok później – 93,28 proc.

Jeśli zaś chodzi o tramwaje – udało się poprawić wynik z 2015 roku (90 proc.), ale z 2014 – już nie. Wtedy bowiem punktualnych kursów było aż 93,5 proc.

"Poprawę punktualności najwyraźniej widać w dłuższym przedziale czasowym" – przekonują pracownicy ZTM i przypominają – "10 lat temu dla autobusów odnotowano 83,04 proc. punktualnych kursów, a dla tramwajów – 87,67 proc. W porównaniu z ubiegłym rokiem, oznacza to 11-procentowy wzrost dla autobusów i ponad 4-procentowy dla tramwajów".

Kontrole, buspasy, krótsze trasy

Jak zauważa Zarząd, na lepszą punktualność komunikacji miejskiej wpływ mają regularne kontrole i zwiększenie długości buspasów. Te dekadę temu wytyczone były na około 14 km dróg, natomiast w 2016 roku – już na prawie 50 km.

"Dodatkowo od kilku lat linie o długich trasach są zastępowane kilkoma kursującymi na krótszych dystansach, co ogranicza wpływ utrudnień drogowych na regularność i punktualność kursów" – stwierdza ZTM.

Jak sprawdzana jest punktualność środków komunikacji publicznej? To zależy od rodzaju danego pojazdu. W przypadku tramwajów pomiary punktualności wykonywane są automatycznie za pomocą systemów informatycznych.

Natomiast punktualność autobusów sprawdzają pracownicy ZTM kontrolujący czas odjazdu pojazdu z wybranych przystanków. Najczęściej są to przystanki zlokalizowane w centrum albo te, które zgłaszają sami pasażerowie.

Czytaj także o tym, jak działa "zielona fala" na warszawskich ulicach:

Przejazd Wałem Miedzeszyńskim
Marcin Chłopaś/ Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

kw/b