Autobusem nad Wisłę. Startuje linia bulwarowa

Najnowsze

UM WarszawaBędzie łatwiej dojechać nad Wisłę

Zarząd Transportu Miejskiego w piątek wieczorem uruchomi nową linię autobusową 385. Jej głównym zadaniem będzie dowożenie warszawiaków nad Wisłę w weekendy i zabieranie ich stamtąd.

Odpoczynek nad Wisłą, choć wśród warszawiaków coraz bardziej popularny, często wiąże się z problemami logistycznymi. Na lewy brzeg rzeki dojazd autobusowy wieczorem jest utrudniony.

– Dodatkowo po pożarze mostu Łazienkowskiego nie działają przystanki zlokalizowane na przeprawie i teraz dojazd na Płytę Desantu bywa utrudniony – mówi Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy.

Stąd pomysł uruchomienia linii 385. Jej zadaniem będzie dowiezienie i odwiezienie warszawiaków w okolice rzeki. Autobusy tej linii będą kursowały wyłącznie w weekendowe noce (z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę) w godz. 20.00 – 3.00 z częstotliwością co 15 minut.

Trasa linii będzie następująca: Metro Politechnika – Trasa Łazienkowska – Wisłostrada – Krasińskiego – Plac Wilsona. Autobusy będą podjeżdżały pod stacje metra Politechnika i Plac Wilsona na 5 minut przed odjazdem pociągów podziemnej kolei. Pierwsze kursy już w ten weekend.

Nowe przystanki?

W trakcie pierwszego weekendu kursowania (z 24 na 25 lipca oraz z 25 na 26 lipca) autobusy nie będą się mogły zatrzymywać na przystankach Podzamcze i Boleść w kierunku pl. Wilsona. - Przystanki te zostaną uruchomione w następny weekend – informuje ZTM.

Nad Wisłą, w rejonie Cypla Czerniakowskiego (na wysokości pomnika Chwała Saperom) zostaną uruchomione nowe przystanki autobusowe – na żądanie – Pomnik Sapera. W pierwszym etapie, ze względu na to, że muszą zostać przystosowane do tego by bezpiecznie mogły się tam zatrzymywać autobusy przegubowe, będzie z nich korzystała wyłącznie linia 385. Autobusy będą się tam zatrzymywać pod nadzorem instruktorów ZTM. Od przyszłego weekendu, po zakończeniu ich przebudowy, będą tam stawały także autobusy linii: 138, 141, 182, 185 i 188.

A bulwary?

Czy uruchomienie nowej linii to zapowiedź rychłego otwarcia bulwarów wiślanych? – Na razie trwają odbiory. Straż pożarna nie miała zastrzeżeń, sanepid również. Czekamy na kontrolę nadzoru budowlanego – mówi Jóźwiak. Inspektorzy mają się pojawić na bulwarach w połowie przyszłego tygodnia. – Jeśli ich decyzja będzie pozytywna, to będziemy się starali jak najszybciej otworzyć bulwary. Myślę, że to już kwestia kilku, kilkunastu dni – mówi Jóźwiak, ale konkretnej daty zdradzić nie chce.

W połowie lipca, Agnieszka Kłąb rzeczniczka ratusza, zapowiedziała, że otwarcie części wiślanych bulwarów powinno nastąpić w sierpniu.

Bulwary nad Wisłą um.warszawa.pl/tvnwarszawa.pl

jb/ran

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa