Autobus dla Żoliborza Południowego? ZTM pyta mieszkańców

Warszawa

Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.plMieszkańcy mają do dyspozycji pięć wariantów

Zarząd Transportu Miejskiego rozważa uruchomienie linii autobusowej obsługującej osiedla: Zatrasie, Rudawka i Żoliborz Południowy. Najpierw jednak chce zapytać o zdanie mieszkańców. Na opinie czeka do 27 lipca.

- Sygnały na temat uruchomienia linii autobusowych na Żoliborzu docierają do nas od dawna. W lutym odbyliśmy spotkanie z mieszkańcami w ramach komisji infrastruktury urzędu dzielnicy. Chcąc poznać zdanie mieszkańców organizujemy konsultacje społeczne - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Łukasz Filipczak, koordynator ds. konsultacji.

Warianty do wyboru

Wariant 0

Zakłada on, że nie będzie wprowadzona komunikacja autobusowa na ul. Elbląską oraz ul. Rydygiera.

Wariant 1

Mieszkańcy mają do dyspozycji pięć wariantów
ZTM

Ul. Elbląską i Rydygiera miałaby kursować linia autobusowa - od skrzyżowania Broniewskiego/Elbląska jeździłby trasą: Elbląska – Krasińskiego – Powązkowska – Duchnicka – Przasnyska – Rydygiera i dalej do pętli przy Dworcu Gdańskim.

Wybudowanych ma być również 9 przystanków na ul. Elbląskiej i Rydygiera. Wznowione zostałoby także funkcjonowanie dwóch dawnych przystanków: na ul. Przasnyskiej przy skrzyżowaniu Rydygiera/Przasnyska (po wschodniej stronie) oraz na ul. Duchnickiej.

Wariant 2a

Mieszkańcy mają do dyspozycji pięć wariantów
ZTM

Zakłada, że wprowadzona będzie linia autobusowa na Elbląską, Przasnyską oraz Rydygiera. Autobusy kursowałyby od skrzyżowania Broniewskiego/Elbląska: Elbląska – Krasińskiego – Przasnyska – Rydygiera i dalej do pętli Dw. Gdański (Rydygiera). Wybudowanych i uruchomionych ma być też jedenaście nowych przystanków. Wznowione zostałoby funkcjonowanie dawnego przystanku na ul. Przasnyskiej przy skrzyżowaniu Rydygiera/Przasnyska (po zachodniej stronie).

Wariant 2b

Mieszkańcy mają do dyspozycji pięć wariantów
ZTM

Linia autobusowa kursowałaby ulicami: Elbląską, Przasnyską i Rydygiera ale nieco inną trasą. Od skrzyżowania Broniewskiego/Elbląska autobus jechałby ulicami: Elbląską – Przasnyską – Rydygiera i dalej do pętli przy Dworcu Gdańskim.

Potrzebna byłaby jednak budowa dziesięciu nowych przystanków, a także likwidacji lub przebudowy progu zwalniającego na ul. Przasnyskiej. Ponadto wznowione zostałoby funkcjonowanie dawnego przystanku na ul. Przasnyskiej przy skrzyżowaniu Rydygiera/Przasnyska (po zachodniej stronie).

Wariant 3

Mieszkańcy mają do dyspozycji pięć wariantów
ZTM

Wprowadzono by autobus na ul. Rydygiera, ale już nie na ulice: Elbląską i Przasnyską. Linia kursowałaby od skrzyżowania Powązkowska/Rydygiera ul. Rydygiera (do czasu wybudowania ul. Rydygiera na odcinku Przasnyska – Powązkowska od skrzyżowania Powązkowska/Duchnicka ulicami: Duchnicką – Przasnyską – Rydygiera) i dalej do pętli DW. GDAŃSKI (RYDYGIERA).

Powstałoby pięć nowych przystanków i przywrócone zostałoby funkcjonowanie dawnych przystanków na ul. Przasnyskiej przy skrzyżowaniu Rydygiera/Przasnyska (po wschodniej stronie) oraz przystanku na ul. Duchnickiej.

"Przebieg trasy linii pomiędzy skrzyżowaniem Rydygiera/Matysiakówny a Dw. Gdańskim (np. przez pl. Grunwaldzki albo bezpośrednio ul. Rydygiera) a także za skrzyżowaniem Elbląska/Broniewskiego oraz ewentualne zmiany na innych liniach będą przedmiotem oddzielnych analiz" - podaje ZTM.

Jak głosować?

Swoje głosy mieszkańcy mogą przekazywać do ZTM drogą elektroniczną na adres: konsultacje@ztm.waw.pl (z tytułem wiadomości „Żoliborz konsultacje”), pocztą na adres ZTM, ul. Żelazna 61, 00-848 Warszawa (z dopiskiem „Żoliborz konsultacje”) lub do urny umieszczonej w administracji Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Dolnośląskiej 3.

W ramach konsultacji zostanie również zorganizowane spotkanie z mieszkańcami Żoliborza. Odbędzie się 2 lipca o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej 92 przy ul. Przasnyskiej 18a.

Jak przypomina ZTM, południowa część Żoliborza zmienia się z osiedla przemysłowego w mieszkalne. "Pomimo że osiedle otoczone jest ciągami komunikacyjnymi obsługiwanymi często kursującymi liniami, to z wewnątrz osiedla do najbliższych przystanków należy przejść nawet 400 metrów" podaje ZTM.

kś/ran