Audyt reprywatyzacji: przetarg znów unieważniony

Warszawa

tvnwarszawa.plPostępowanie znów unieważnione

Stołeczny ratusz unieważnił już drugi przetarg na przeprowadzenie audytu reprywatyzacji miejskich nieruchomości. - Żadna ze złożonych ofert nie spełniła wymagań - tłumaczy rzecznik urzędu miasta. Poprzedni przetarg unieważniono na początku listopada zeszłego roku.

Przedmiotem audytu miała być "ocena działań w zakresie procesu reprywatyzacji w mieście stołecznym Warszawie w latach 1990-2016". Ratusz chciał wydać na ten cel 800 tys. zł. Zgłosiły się dwie firmy.

- Jedna z nich w ogóle nie spełniała kryteriów. Drugi wykonawca został poproszony o uzupełnienie dokumentacji potwierdzającej odpowiednie kwalifikacje pracowników. Jednak w terminie, który został wyznaczony, nie przygotował tego – wyjaśnia nam Bartosz Milczarczyk, rzecznik urzędu miasta.

Żydowska Fundacja

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, jedną z ofert złożyła Fundacja Ochrony Żydowskiego Dziedzictwa Intelektualnego i Gospodarczego "JEKKE", na czele której stał znany oszust Noah Rosenkranz. Sprawę nagłaśniało m.in. stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

Rosenkranz to charakterystyczna postać. Urodził się jako Mariusz K. Był sędzią. W 2001 r. wytoczono mu sprawę dyscyplinarną i udowodniono, że pobierał 3,3 tys. zł na delegacje, których nie było. Do tego kupił używaną lodówkę za 1,6 tys. od szwagra na rachunek sądu. Przekonywał, że tak robili tam wszyscy. Wprawdzie pieniądze zwrócił, ale i tak został wydalony z zawodu. Po skandalu wyjechał do Izraela.

CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE

Fundacja "JEKKE" zaproponowała, że zbada warszawską reprywatyzację w miesiąc za 780 tys. złotych.

Druga oferta wpłynęła od Kancelarii Prawnej Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy i wynosiła 861 tys. zł.

Co dalej z audytem?

Nie wiadomo jeszcze, czy ratusz będzie ogłaszał kolejny przetarg. - Musimy to przeanalizować. Po tych dwóch postępowaniach widać, że ta tematyka jest niezwykle trudna. Kancelarie czy firmy nie chcą się podjąć tego zadania – mówi rzecznik ratusza.

– Jednak cały czas trwa nas wewnętrzny audyt w sprawie reprywatyzacji, który prowadzimy bardzo skrupulatnie - dodaje.

Pierwszy przetarg i jedna oferta

W pierwszym przetargu, w październiku ub. roku, do miasta wpłynęła jedna oferta, jednak ratusz odrzucił ją, ponieważ nie spełniła wymagań miasta. Dlatego pod koniec listopada ubiegłego roku ratusz ogłosił drugi przetarg na wybranie wykonawcy audytu.W audycie reprywatyzacji miasto chce szczególnego uwzględnienia spraw z obszaru Śródmieścia i dawnej Gminy Centrum, w tym postępowań, których stronami byli nabywcy roszczeń. Warunek, jaki stawiało przed potencjalnym wykonawcą audytu, było wykonanie co najmniej dwóch usług - dokonanie oceny prawidłowości funkcjonowania jednostki administracji publicznej i doradztwo świadczone na rzecz administracji publicznej. Każda o wartości co najmniej 250 tys. zł brutto.

Firma wybrana w przetargu miała mieć na wykonanie audytu trzy miesiące od daty udzielenia zamówienia.

Po raz pierwszy urząd miasta rozpoczął poszukiwania wykonawcy audytu 9 września. Wówczas oczekiwał, że do 19 grudnia br. analizie będzie poddana dokumentacja co najmniej 100 postępowań.

Problem z Chmielną 70

Wokół procesów reprywatyzacyjnych zrobiło się głośno, gdy pod koniec sierpnia 2016 r. w "Gazecie Wyborczej" ukazał się artykuł nt. okoliczności reprywatyzacji działki obok Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70. Miasto zwróciło ją w 2012 r. w prywatne ręce - trzech osób, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że wcześniej b. współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej.W związku ze sprawą Chmielnej 70 i reprywatyzacji zlikwidowano Biuro Gospodarki Nieruchomościami w warszawskim ratuszu. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz dyscyplinarnie zwolniła urzędników, którzy zajmowali się reprywatyzacją działki przy Chmielnej 70. Odwołani zostali też wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, któremu podlegało Biuro Gospodarki Nieruchomościami oraz wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, który zajmował się inwestycjami w mieście.Na początku września na polecenie ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej.Ponadto w resorcie sprawiedliwości przygotowano projekt ustawy na mocy, której powołana ma zostać komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. W Sejmie przeszedł on w połowie grudnia pierwsze czytanie.Informację o unieważnieniu drugiego przetargu na wykonanie audytu dot. reprywatyzacji jako pierwsze w poniedziałek podało radio RMF FM.

Jak będzie działaś komisja weryfikacyjna?TVN24
wideo 2/8

kw/PAP/ran/r