Atak na Kampanię Przeciw Homofobii. "Próbowali wyważyć drzwi"

Warszawa

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plAtak na siedzibę KPH

Trzech młodych mężczyzn próbowało wtargnąć do warszawskiej siedziby Kampanii Przeciw Homofobii. Kopali w drzwi i wykrzykiwali obraźliwe słowa. Po wezwaniu policji sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia. To już drugi atak w tym tygodniu na siedzibę organizacji działającej na rzecz LGBT.

"Dzisiaj próbowano wtargnąć do biura KPH kopiąc w drzwi i wykrzykując takie wulgaryzmy jak cwele i pedały" – czytamy w oświadczeniu na stronie KPH.

Do zdarzenia doszło w czwartek wczesnym popołudniem. – Informację otrzymaliśmy dokładnie o 13.06 – potwierdza zespół prasowy stołecznej policji. Trzech mężczyzn próbowało wtargnąć do budynku. Używali niecenzuralnych słów i kopali w drzwi. Wezwano patrol policji, ale kiedy ten pojawił się na miejscu, mężczyzn już nie było.

– Zaraz po zdarzeniu dwóch pracowników KPH objechało okolicę z policjantami. Mieli nadzieję, że sprawcy nie oddalili się daleko i uda się ich zidentyfikować wśród pieszych. Tak się jednak nie stało – relacjonuje Cecylia Jakubczak z KPH.

Funkcjonariusze informują, że nikomu z pracowników organizacji nic się nie stało.

Kto stoi za atakiem? – Teraz będziemy próbowali ustalić, kim byli ci mężczyźni. W pobliżu znajdowały się kamery, więc nie powinno być to trudne – dodaje stołeczna policja.

Dwa ataki w dwa dni

Pracownicy Kampanii Przeciw Homofobii podkreślają, że jest to już drugi atak na siedzibę organizacji działającej na rzecz równości osób LGBT. W nocy z 1 na 2 marca wybito szybę w biurze stowarzyszenia Lambda Warszawa.

W związku z nasileniem agresji, działacze skierowali apel do ministra Wojciecha Kaczmarczyka, pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania. – Czy ataki na siedziby organizacji pozarządowych oraz pogróżki skierowane bezpośrednio do ich pracowników i pracowniczek to za mało dla Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, by interweniować? – pytają na swojej stronie.

Cecylia Jakubczak zapewnia, że organizacje działające na rzecz praw ludzi z ruchu LGBT nie zostawią tej sprawy bez echa. – Będziemy dalej wywierać presję na władzę i zabiegać o to, aby otoczyć osoby z ruchu LGBT większą ochroną – podsumowuje.

Skutki ataku na Lambdę w lutym.

Akt wandalizmu na siedzibie stowarzyszenia LGBT
Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl