Atak na Kampanię Przeciw Homofobii. Napastnika nagrała kamera

Warszawa

Kampania Przeciw HomofobiiNagrany mężczyzna

W nocy wybito szybę w siedzibie Kampanii Przeciw Homofobii na Powiślu. Mężczyznę, który prawdopodobnie to zrobił, zarejestrowała kamera monitoringu. To nie pierwszy atak na organizację w ostatnich miesiącach.

Do ataku doszło w nocy z 13 na 14 kwietnia przy ul. Solec. Jak informują przedstawiciele organizacji, która przeciwdziała dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, wybita została szyba.

Wulgarne gesty

Domniemany sprawca został nagrany kamerą przemysłową. - Przejrzeliśmy cały monitoring od momentu jak szyba była cała do jej wybicia. Na nagraniu widać, że w tym czasie do naszej siedziby podszedł jeden mężczyzna - mówi nam Cecylia Jakubczak z KPH.

Wybita szyba
KPH

Na filmie młody mężczyzna najpierw kieruje wulgarne gesty w stronę biura KPH, a później podchodzi do okna i mocuje się z kratą przy oknie. Nie widać natomiast samego momentu uderzenia.

- Sprawę zgłosiliśmy policji w czwartek, dostarczyliśmy również nagranie wideo – dodaje Jakubczak.

To nie pierwszy atak na siedzibę kampanii w tym roku. Jak informowaliśmy na początku marca, trzech młodych mężczyzn próbowało wtargnąć do siedziby - kopali w drzwi i wykrzykiwali obraźliwe słowa. Po wezwaniu policji sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia. CZYTAJ WIĘCEJ O TYM ZDARZENIU.

Obwiniają polityków PiS

- To kolejny atak na siedzibę KPH w przeciągu ostatnich tygodni. W 15-letniej historii działalności naszego stowarzyszenia ataki nigdy nie były tak częste – opowiada Mirosława Makuchowska, wiceprezeska KPH. - Jestem przekonana, że akty agresji skierowane na organizacje LGBT mają bezpośredni związek z tym, jakiego języka używają politycy PiS. Używanie takich zwrotów jak "najgorszy sort" czy "ludzie drugiej kategorii" ośmiela do przemocy. Warto jednak pamiętać, że najgorszym sortem, są już nie tylko organizacje LGBT czy feministki, ale każdy który nie jest zwolennikiem PIS-u – dodaje.

Kampania Przeciw Homofobii postanowiła uruchomić specjalną stronę internetową, skąd każdy będzie mógł wysłać apel do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Jak informują, celem apelu jest zmobilizowanie szefa resortu do podjęcia prac zmierzających do wprowadzenia zmian w Kodeksie karnym, które zagwarantowałyby osobom LGBT ochronę przed agresją.

ran/b