Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Atak na Kampanię Przeciw Homofobii. "Motywy tych ludzi są jasne"

Warszawa

O motywacjach napastników i reakacji władzTVN24
wideo 2/2

Kolejny atak na siedzibę Kampanii Przeciw Homofobii na Powiślu. Wybito szyby, a w budynku znaleziono kamień. Dochodzenie wszczęła policja. Głos zabrała prezydent stolicy.

Rozbite szyby, kamień, kawałki szkła na podłodze. W weekend doszło do kolejnego ataku na siedzibę Kampanii Przeciw Homofobii - poinformowali w poniedziałek media przedstawiciele organizacji.

"Homofobiczna motywacja"

Wybite szyby zauważyła 7 maja pracowniczka. Poinformowano policję. Z relacji KPH wynika, że funkcjonariusze pojawili się na miejscu 20 minut po telefonie.

Przedstawiciel organizacji udał się na komendę przy ulicy Wilczej. - Adres siedziby KPH jest powszechnie znany, a w oknie widoczna jest tabliczka z nazwą organizacji. Nie mamy wątpliwości, że motywacja sprawcy była homofobiczna – mówi Slava Melnyk, który złożył zawiadomienie.

Policja wszczęła dochodzenie z artykułu 288 Kodeksu karnego dotyczącego zniszczenia mienia. Grozi za to kara do pięciu lat więzienia. - Trwają czynności procesowe i operacyjne zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawców - wyjaśnia Robert Szumiata ze śródmiejskiej komendy. - Będziemy sprawdzali, czy są kamery, które mogły obejmować miejsce zdarzenia, i ustalać świadków - dodaje.

Trzy ataki w zeszłym roku

To nie pierwszy atak na siedzibę organizacji walczącej o prawa osób LGBT. W ubiegłym roku pisaliśmy powybijanych szybach i odnalezionych na miejscu butelkach.

- W zeszłym roku byliśmy zaatakowani trzy razy, dwa razy wybito nam szyby, a raz trzech mężczyzn próbowało się wedrzeć do biura. Nie spotkało się to z żadną reakcją ze strony rządu, Hanna Gronkiewicz-Waltz razem z wiceprezydentem interweniowali na policji, próbowali zaangażować w sprawę ministra Mariusza Błaszczaka. Niestety nie doczekali się odpowiedzi, my tez się nie doczekaliśmy. Sprawców nie znaleziono – mówi reporterce TVN24 "Chaber", prezes KPH.

I dodaje, że o pomoc poproszony został także pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania Adam Lipiński. – Jak dotąd żadnej reakcji. Urząd wydał oświadczenie, że nie jest w stanie zająć się sprawą ataków na organizacje pozarządowe, bo nie ma do tego kompetencji, co jest oczywiście nieprawdą – opowiada.

"Czas zatrzymać falę"

Według "Chabera", także po ostatnim ataku słowa wsparcia przyszły jedynie od prezydent stolicy. Hanna Gronkiewicz-Waltz napisała na Twitterze, że zwróci się do komendanta stołecznego policji o przyjrzenie się "tej bulwersującej sprawie".

1/2 Zwrócę się do komendanta stołecznego policji o przyjrzenie się tej bulwersującej sprawie. @KPH_official https://t.co/MQ2TizFojL— Hanna Gronkiewicz (@hannagw) 8 maja 2017

- Jak dotąd nie ucierpiał żaden z pracowników organizacji. Nie możemy wykluczyć, że przy bierności władzy kolejnym celem ataku będzie nie szyba, a człowiek. Dlatego po raz kolejny wystosujemy apel do ministra Zbigniewa Ziobry i pełnomocnika Adama Lipińskiego. Czas zatrzymać falę homofobicznej agresji, która zalewa Polskę – apeluje KPH.

Rozbita szyba w budynku | KPH
Rozbita szyba w budynku | KPH
Rozbita szyba w budynku | KPH

ran/r/jb/b