"Atak kombinowany" na Wiśle. Komandosi odbili statek

Warszawa

TVN24Manewry na Wiśle

Na Wiśle, przy Cyplu Czerniakowskim gromowcy razem z policjantami odbili opanowany przez terrorystów statek. W sobotę odbył się w tym miejscu Festyn Patriotyczny.

Żołnierze dostali zadania odbicia zakładników.

- Przeprowadzony został atak na statek, na którym terroryści przetrzymywali zakładników - relacjonował Adam Lizon, prezes Fundacji Byłych Żołnierzy GROM. - Najważniejszy jest element zaskoczenia i zdecydowania w działaniu – dodał.

Mundurowi podpłynęli dwiema łodziami bojowymi. Dodatkowo dostali wsparcie z powietrza. – To forma ataku kombinowanego – wyjaśnił Lizon.

"Specjalsi" nad Wisłą

Jedną z atrakcji trwającego memoriału był pokaz przygotowany przez żołnierzy GROM. Swoje umiejętności zaprezentują też jednostki NIL, AGAT czy komandosi z Lublińca. Do pokazów włączy się również zespół antyterrorystów Komendy Głównej Policji i funkcjonariusze BOR.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM MEMORIAŁU

Sprzęt wojskowy z bliska

Podczas drugiego dnia zobaczyć będzie można pokaz sztuk walki. Uświetni je m.in. występ Paula Smitha, mistrza w aikido. Na Wiśle w akcji zobaczymy z kolei grupę ratowniczą WOPR.

Jak zapewniają organizatorzy, przez dwa dni na cyplu będą rozstawione stanowiska jednostek specjalnych, żandarmerii, BOR, BOA oraz straży celnej i granicznej.

Będzie okazja by zobaczyć z bliska między innymi czołg PT-91, robota saperskiego TALON, zestaw przeciwlotniczy, pojazd opancerzony LTO czy broń SCAR i MINIMI. Z kolei Muzeum Wojska Polskiego zaprezentuje sprzęt wojskowy z okresu I i II wojny światowej, np.francuski czołg FT-17, motocykl sokół 600 czy niemiecki lekki półgąsienicowy transporter opancerzony Sd.Kfz -251.

W czasie memoriału będzie można również postrzelać na multimedialnej strzelnicy.

Pokazy na Wiśle
TVN24

wp/r