Przygotuj się na:

MIESIĄC BEZ TRAMWAJÓW NA OCHOCIE i OKĘCIU

Ruszają wakacyjne prace torowe. Od poniedziałku 29 czerwca do 24 lipca tramwaje nie będą kursowały ulicą Grójecką i aleją Krakowską.

  Astronomiczna wiosna już przyszła. Jutro początek kalendarzowej

  Najnowsze

  TVN24Wiosna w Warszawie

  W końcu się doczekaliśmy. We wtorek rano rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Na kalendarzową przyjdzie nam czekać do jutra. W przyrodzie, ta najbardziej wyczekiwana pora roku, trwa już od jakiegoś czasu, a ostatnie wysokie temperatury wyznaczyły początek wiosny termicznej. - Jest to właściwie najważniejsza wiosna - przekonuje meteorolog Arleta Unton-Pyziołek i pomaga rozróżnić wszystkie jej rodzaje.

  We wtorek o godz. 6:14 słońce znalazło się w tzw. punkcie Barana. Astronomowie nazywają tak miejsce przecięcia ekliptyki (czyli płaszczyzny wyznaczonej w przestrzeni przez orbitę okołosłoneczną Ziemi) z równikiem niebieskim. Ten moment rozpoczyna astronomiczną wiosnę, a ponieważ dzień trwa wtedy dokładnie tyle samo czasu co noc, nazywamy go równonocą wiosenną.

  Wszystkie początki wiosny

  - Dziś rozpoczyna się wiosna astronomiczna, a w środę wiosna kalendarzowa. Wiosna meteorologiczna już się rozpoczęła pierwszego marca - tłumaczy meteorolog TVN Meteo, Arleta Unton-Pyziołek.

  I dodaje: - Mam jeszcze jedną bardzo dobra wiadomość: rozpoczęła się w Polsce wiosna termiczna. Jest to właściwie ta najważniejsza wiosna, kiedy średnio dobowa temperatura przekracza pięć stopni.

  Gdzie przedwiośnie?

  To wysokie temperatury w miniony weekend wyznaczyły początek wiosny termicznej.

  - Wiosna jest już na przeważającym obszarze kraju. Tylko północno-wschodnia część - Mazury, Podlasie, wschodnie Mazowsze, Suwalszczna - to jeszcze przedwiośnie. Ale to już tylko kwestia dni, żeby średnia temperatura dobowa przekroczyła te magiczne pięć stopni - zaznacza Unton-Pyziołek.

  Kalendarz zaokrągla liczbę dni

  W tym roku wiosna astronomiczna wyprzedza o jeden dzień rozpoczęcie wiosny kalendarzowej, przypadające co roku 21 marca. Skąd ta różnica?

  Kalendarzowy pierwszy dzień wiosny jest niezmienny, jednak wiosna astronomiczna rozpoczyna się każdego roku w trochę innym momencie, między innymi ze względu na to, że w kalendarzu mamy do czynienia z całkowitą liczbą dni w ciągu roku (365 lub 366), natomiast pełen obieg Ziemi dookoła Słońca zajmuje ok. 365.24 dnia.

  Początek astronomicznej wiosny, wraz z fazą Księżyca, wyznacza czas Świąt Wielkanocnych. Według tradycji święta wypadają w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku ta pełnia wystąpi w piątek 6 kwietnia, zatem Niedziela Wielkanocna przypadnie 8 kwietnia.

  W weekend przestawiamy zegarki

  Od czasu równonocy wiosennej przez pół roku, aż do początku astronomicznej jesieni we wrześniu, dni będą dłuższe niż noce. W tym czasie półkula północna będzie przez więcej czasu wystawiona na działanie promieni słonecznych i dzięki temu można się cieszyć cieplejszymi porami roku.

  Ponadto od przyszłego tygodnia zmrok będzie zapadał o godzinę później. Nastąpi bowiem zmiana czasu z zimowego na letni. W nocy z soboty (24.03) na niedzielę (25.03) przestawimy zegarki z godziny drugiej na trzecią. Pośpimy więc nieco krócej.

  CZYTAJ TAKŻE NA TVNMETEO.PL

  tvnmeteo.pl//js,wp