Przygotuj się na:

METRO NA BRÓDNIE

Nowe stacje drugiej linii metra zapewnią sprawne połączenie Targówka z Pragą i Śródmieściem, Wolą i Bemowem. Przybędzie linii autobusowych, które umożliwią szybki dojazd do metra. Jednocześnie niektóre linie przestaną kursować, a trasa innych nieznacznie się zmieni.

Najnowsze

Artyści z całego świata zagrają w hołdzie JPII

Najnowsze

fot. tvnwarszawa.pl/Tomasz Zieliński
| Polska Agencja Prasowafot. tvnwarszawa.pl/Tomasz Zieliński

Inspirowana twórczością Karola Wojtyły kantata jazzowa "Miłość mi wszystko wyjaśniła" zostanie wykonana w niedzielę 1 maja na pl. Piłsudskiego, podczas specjalnego koncertu z okazji beatyfikacji Jana Pawła II.

Utwór "Miłość mi wszystko wyjaśniła" to zbiór pieśni i utworów instrumentalnych inspirowanych wierszami Karola Wojtyły. Muzykę do tych tekstów skomponował polski jazzman, kompozytor i pianista Joachim Mencel.

- Charakter całości związany jest z muzyką jazzową, oprawioną w brzmienia orkiestry symfonicznej, chóru chłopięcego oraz kapeli góralskiej - charakteryzuje utwór organizator wydarzenia.

Utwór łączy melancholię argentyńskiego tanga, słoneczną radość afrykańskiej pieśni, grecki temperament, łagodność gregoriańskiego chorału, powagę i liryzm muzyki symfonicznej.

- Fragmenty poezji Karola Wojtyły, które posłużyły artyście w stworzeniu tej kantaty, należą do najbardziej intymnych w twórczości naszego wielkiego rodaka - podkreśla organizator koncertu, Stołeczna Estrada.

SPRAWDŹ PROGRAM UROCZYSTOŚCI

Na scenie na pl. Piłsudskiego, w hołdzie papieżowi-Polakowi, zaprezentują się wokaliści z różnych krajów. Będą wśród nich: Barbara Buonaiuto z Włoch, Valerie Ekoume z Kamerunu, Polacy Ewa Bem, Jorgos Skolias (polski artysta, którego rodzina pochodzi z Grecji) i Kuba Badach. Wystąpią również: sławny argentyński akordeonista, wirtuoz gry na bandeonie Dino Saluzzi, amerykański saksofonista i flecista Dave Libeman oraz Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Sinfonia Viva i góralska Kapela Obrochtów z Zakopanego.

Pracował z Namysłowskim, Szcześniakiem i Jopek

Joachim Mencel to absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest laureatem licznych konkursów, m.in.: finalistą prestiżowego konkursu pianistycznego im. Theleniousa Monka w Waszyngtonie (1989). Występował za granicą. Nagrywał wspólnie z wieloma znanymi muzykami, m.in. z saksofonistą Zbigniewem Namysłowskim, gitarzystą Jarosławem Śmietaną i amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym.

W 1993 roku razem z Mieczysławem Szcześniakiem, Marcinem Pospieszalskim, Robertem Cudzichem i Piotrem Jankowskim założył grupę New Life'm, wykonującą muzykę określaną jako współczesny gospel. Aranżował piosenki m.in. dla Mietka Szcześniaka i Anny Marii Jopek.

Koncert rozpocznie się o godz. 21.00. Wstęp dla publiczności będzie wolny.

PAPIESKI PORTRET CZEKA NA ODSŁONIĘCIE

KOMUNIKACJA NA BEATYFIKACJĘ

myk/par

Źródło zdjęcia głównego:  | Polska Agencja Prasowa

Pozostałe wiadomości