Imam, rabin i biskup zagrali na Narodowym


Na Stadionie Narodowym otwarto kaplicę wielowyznaniową. W ceremonii wzięli udział przedstawiciele różnych wyznań. A później… zagrali w piłkę.

Kaplica została zaprojektowana w taki sposób, by wyznawca każdej religii mógł znaleźć miejsce do skupienia. W zależności od potrzeb można jej wystrój ustawić inaczej. Dla chrześcijan opracowana jest w ten sposób, że kolumnada wydziela nawę główną oraz nawy boczne, a ołtarz usytuowany jest na wprost wejścia i stoi na tle szerokich paneli, na których zawieszono symbol krzyża. Ścianę za ołtarzem oraz sam ołtarz dodatkowo oświetlono.

Dla wyznawców judaizmu zmieniany jest układ krzeseł, a na środku ustawiany jest pulpit do czytania Tory oraz siedmioramienny świecznik - menorę.

Aby modlić mogli się wyznawcy Islamu, z sali modlitw usuwa się wszystkie ławki aby zapewnić jak największej liczbie wiernych miejsce do modlitwy. Lamele tworzące kolumnadę obraca w stronę Mekki i podkreśla światłem - podświetlane są również w posadzce, gdzie umieszczono ornamenty symbolizujące dywaniki modlitewne i wskazujące kierunek modlitwy.

Zagrali w piłkę

Aby umożliwić modlitwę wyznawcom Islamu, z sali modlitw usunięto wszystkie ławki aby zapewnić dużo miejsca. Lamele tworzące kolumnadę obrócono w stronę Mekki, co podkreślono światłem. A w posadzce umieszczono ornamenty symbolizujące dywaniki modlitewne i wskazujące kierunek modlitwy.

W ceremonii otwarcia kaplicy wzięli udział przedstawiciele różnych wyznań. Wkrótce po tym udali się na murawę stadionu, aby... zagrać w piłkę. Najaktywniej grał biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, ksiądz Marek Solarczyk oraz Imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie - Imam Nezar Chalif.

bf/roody

Pozostałe wiadomości