Przygotuj się na:

MIESIĄC BEZ TRAMWAJÓW NA OCHOCIE i OKĘCIU

Ruszają wakacyjne prace torowe. Od poniedziałku 29 czerwca do 24 lipca tramwaje nie będą kursowały ulicą Grójecką i aleją Krakowską.

  Karetka dojedzie szybciej

  Najnowsze

  Maciej Wężyk/tvnwarszawa.plW Warszawie będzie stacjonowało 65 karetek

  1 lipca na Mazowszu zacznie obowiązywać nowy system ratownictwa medycznego. Dla pacjentów oznacza to przede wszystkim, że będą krócej czekać na karetkę - przekonują służby wojewódzkie.

  Województwo podzielone zostało na 6 rejonów operacyjnych ze 127 miejscami, w których łącznie będzie do dyspozycji 177 karetek. Tylko na samą Warszawę będzie 65 pojazdów ratowniczych. W okolicy: w Łomiankach, Błoniu, Legionowie czy Markach stacjonować będzie po 1 karetce, w Pruszkowie, Piasecznie czy Otwocku: po 2.

  W Płocku natomiast będzie 28 karetek, w Radomiu 30, w Siedlcach i Ostrołęce po 19, a w Grodzisku Mazowieckim 16.

  Przygotowani na lato

  Zmiany mają też wpłynąć na bezpieczeństwo nad wodą. W sezonie nad Zegrzem i w Płocku będą stacjonowały dwie wodne karetki pogotowia.

  W kilku miejscowościach (Głowaczów, Policzna, Jabłonna, Kazuń Polski, Pokrzywnica, Świerże Górne) powstały zupełnie nowe stacje pogotowia. W ciągu dnia w gotowości będzie więcej karetek niż wcześniej. Autorzy nowego systemu przekonują, że najwięcej wyjazdów zespołów ratowniczych jest między godziną 10:00 a 22:00. Eurocoptery mają latać częściej W całym województwie będzie działało 6 centrów dyspozytorskich. Każde z nich będzie dysponowało znacznie większą liczbą zespołów ratownictwa medycznego, co powinno ułatwić wykorzystanie sąsiednich zespołów w przypadku, gdy najbliższy będzie zajęty.

  - Większe rejony to więcej środków, większa liczba karetek w gestii dyspozytora, a to oznacza szybszą pomoc dla potrzebujących – ocenia Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Częściej ma być wykorzystywane Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, którego eurocoptery stacjonują w Warszawie i w Płocku. Każda dyspozytornia ma spis miejsc przystosowanych do startów i lądowań oraz mapę zasięgu śmigłowców stacjonujących w sąsiednich województwach.

  Zmiany w ratownictwie medycznym zostały zatwierdzone przez ministra zdrowia w marcu ubiegłego roku. Teraz wchodzą w życie.

  bf/mz

  Źródło zdjęcia głównego: Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl