Prezydent i Doda na otwarciu Muzeum Narodowego


- Te 150 lat to czas realizacji trudnych marzeń - mówił w czwartek Bronisław Komorowski, który wziął udział w uroczystej inauguracji jubileuszu Muzeum Narodowego w Warszawie. Prezydent podkreślił "wielkość dzieła" i "wielkość osiągnięć" placówki.

Muzeum zostało otwarte po trwających prawie rok przygotowaniach. Nowy wygląd otrzymały muzealne sale, ale też otoczenie wokół budynku. W muzeum będzie można też zobaczyć odzyskane przez ministerstwo kultury w ostatnich miesiącach dzieła zagrabione z polskich zbiorów podczas II wojny światowej - m.in. "Pomarańczarkę" Aleksandra Gierymskiego.

Uroczyste otwarcie Muzeum Narodowego
Uroczyste otwarcie Muzeum Narodowego | TVN 24

Zdaniem Komorowskiego "przyszło czekać wiele dziesiątków lat (...), zanim można było cieszyć się tym ambitnym, pięknym gmachem, jako godnym miejscem, w którym gromadzi się skarby kultury narodowej, ale też skarby kultury europejskiej i światowej". - Dziś także są potrzebne piękne marzenia. Marzenia o tym, aby ten gmach i ta instytucja uzyskiwały coraz piękniejszy wyraz - mówił prezydent.

Zdaniem ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego udane zakończenie wielomiesięcznych prac w muzeum i doprowadzenie do rozpoczęcia obchodów 150-lecia istnienia placówki to dowód na to, że można szybko i efektownie zrealizować nawet najtrudniejsze przedsięwzięcie, wymagająca wysiłku, wiedzy i cierpliwości. W opinii Zdrojewskiego, dzięki odnowionym muzealnym galeriom, Muzeum Narodowe w Warszawie wygląda dokładnie tak, jak powinna wyglądać każda prestiżowa instytucja muzealna. - Wiele placówek otrzymało wzór do naśladowania - ocenił minister.

"Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi"

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszka Morawińska dziękowała wszystkim, którzy w przeszłości przyczynili się do jego powstania. - Przywołuję pamięć naszych poprzedników. Tych, którzy wbrew niewoli dokonali wysiłku przekonania władz zaborców do powołania Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie w 1862 roku. Tych, którzy wpisali Muzeum Narodowe w Warszawie w program nowego państwa po odzyskaniu niepodległości. Tych, którzy otwierali w 1938 roku nowy gmach muzeum, a potem bronili Warszawy i jej zabytków w okresie II wojny i Powstania Warszawskiego. Tych, którzy organizowali muzeum w nowej rzeczywistości politycznej i społecznej. Wszystkich, z których zbiorowego wysiłku powstała ta niepowtarzalna instytucja, będąca sama w sobie dziełem sztuki - mówiła.

List z gratulacjami na ręce szefów muzeum przysłał też b. prezydent Lech Wałęsa. "Od 150 lat Muzeum Narodowe z wielkim poświęceniem pielęgnuje pamięć o polskim dziedzictwie historycznym i kulturowym, przybliża rodakom największe skarby kultury europejskiej. Zachowanie dziedzictwa materialnego oraz intelektualnego, pomimo trudnej historii naszego kraju, uważam za rzecz niezwykle istotną. Zawdzięczamy to wielkiemu poświęceniu ludzi, którzy przez lata budowali tę wspaniałą instytucję" - napisał Wałęsa.

Na uroczystości, w trakcie której odbył się też wernisaż wystawy "Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi", pojawiło się wiele osobistości świata kultury i polityki, m.in. b. premier Tadeusz Mazowiecki, poetka Julia Hartwig, reżyser Krzysztof Zanussi. Pojawiłą się również piosenkarka Dorota Rabczewska "Doda".

Wystawa poświęcona jest mechanizmom władzy i wszechobecności hierarchii - od starożytności po współczesność.

Wizytówką wystawy jest zestawienie w holu muzeum wizerunków dwóch kobiet, które osiągnęły wysoki status w społeczeństwie swojej epoki. Jedna z nich, Dorota de Biron pochodziła z książęcego rodu i za sprawą urodzenia, ale też urody i intelektu, była powszechnie podziwianą osobistością późnego XVIII wieku, celebrytką ówczesnej kultury dworskiej. Amerykańska piosenkarka Lady Gaga, która na zdjęciu w muzeum prezentuje się w sukni z surowego mięsa to - zdaniem autorów wystawy - ikona współczesności, wywyższona poprzez władzę jaką sprawuje nad lansującymi ją mass mediami.

"To jest wystawa o ludziach, którzy z tytułu władzy, wiedzy, bogactwa czy rozgłosu - są postawieni ponad innymi. Jest też o historii procesów wywyższania, o przywilejach, które przysługują osobom z tytułu wywyższania i o tym, jak niektóre z tych przywilejów uległy demokratyzacji" - opowiadał opiekun naukowy ekspozycji prof. Krzysztof Pomian.

Muzeum Narodowe w Warszawie, założone w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, to jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności. Obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo. Muzeum ma cztery oddziały: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

Prezydent na otwarciu Muzeum Narodowego
Prezydent na otwarciu Muzeum Narodowego | TVN

PAP/bf

Pozostałe wiadomości

Warszawskie Miejskie Zakłady Autobusowe kupiły w 2024 roku zajezdnię autobusową, na terenie której znajdowała się instalacja gazowa należąca do rosyjskiej spółki, powiązanej z Gazpromem. Firma ta od 2023 roku była wpisana na listę sankcyjną podmiotów wspierających rosyjską agresję na Ukrainę. Teraz już nie jest, bo została sprzedana za trzy złote i formalnie to już spółka polska. Sprawę ujawnił portal Wirtualna Polska.

Rosyjska spółka i gaz do autobusów. "Prezydent Warszawy jest zaniepokojony"

Rosyjska spółka i gaz do autobusów. "Prezydent Warszawy jest zaniepokojony"

Źródło:
Wirtualna Polska, "Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni z Lotniska Chopina w ciągu dwóch dni nie wpuścili na terytorium Polski aż 17 podróżnych. Nie spełniali oni warunków wymaganych przy przekraczaniu granicy. Jedna z nich - obywatel Mołdawii - posługiwał się sfałszowaną wizą amerykańską. Mężczyzna usłyszał zarzut.

Na lotnisku 17 osób nie wpuścili do Polski

Na lotnisku 17 osób nie wpuścili do Polski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na środku trawnika przy rondzie Wiatraczna leżała głowa dzika, były też ślady krwi. Mieszkaniec sprawę zgłosił straży miejskiej. Zwierzę zostało wcześniej zastrzelone.

Głowa dzika na środku osiedla. Został zastrzelony

Głowa dzika na środku osiedla. Został zastrzelony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci i strażacy poszukiwali zaginionego 88-latka. Wyszedł on z domu w swetrze i kapciach. Odnaleźli go po ponad dwóch godzinach, leżał w błocie. Był wychłodzony, ale przytomny. "Czas od momentu zaginięcia do zgłoszenia ma duże znaczenie w skuteczności podjętych działań i bezpieczeństwie osoby zaginionej" - przypominają policjanci.

W swetrze i kapciach wyszedł z domu. Znaleźli go leżącego w błocie, był wychłodzony

W swetrze i kapciach wyszedł z domu. Znaleźli go leżącego w błocie, był wychłodzony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W okolicach węzła Zamienie na trasie S7 przewróciła się ciężarówka przewożąca odpady. Policja ostrzegała o dużych utrudnieniach na jezdni w kierunku Warszawy. Kierowca trafił do szpitala.

Ciężarówka przewróciła się na bok, były duże utrudnienia na wjeździe do Warszawy

Ciężarówka przewróciła się na bok, były duże utrudnienia na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Sądzie Okręgowym w Warszawie skończył się proces Doriana S., oskarżonego o gwałt i morderstwo 25-letniej Białorusinki w centrum stolicy. Wyrok ma zostać ogłoszony 17 stycznia.

Liza została zgwałcona i zamordowana w centrum Warszawy. Oskarżony "po raz pierwszy wyraził w skruchę"

Liza została zgwałcona i zamordowana w centrum Warszawy. Oskarżony "po raz pierwszy wyraził w skruchę"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak poinformował w mediach społecznościowych o kolejnych groźbach kierowanych pod jego adresem. "Robimy swoje i zgłosiliśmy to na policję" - napisał.

Owsiak pisze o kolejnych groźbach. "Robimy swoje i zgłosiliśmy to na policję"

Owsiak pisze o kolejnych groźbach. "Robimy swoje i zgłosiliśmy to na policję"

Źródło:
tvn24.pl

Wyszedł z lekcji do łazienki, wrócił z maską na twarzy, po czym zaatakował koleżankę i kolegę nożem. To były koszmarne chwile w szkole w Kadzidle w powiecie ostrołęckim (Mazowieckie). 18-letni wówczas Albert G., jak później ustalili śledczy, planował zabić co najmniej ośmiu uczniów. Grozi mu dożywocie, niebawem rozpocznie się jego proces.

Zabrał do szkoły cztery noże i czarną maskę. "Planował zabić co najmniej ośmiu uczniów"

Zabrał do szkoły cztery noże i czarną maskę. "Planował zabić co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W 2024 roku w stołecznym zoo na świat przyszło 1000 maluchów, a bez ryb i bezkręgowców ponad 100. To nie są jedyni nowi mieszkańcy. Przyjechało bowiem prawie 900 osobników (bez ryb i bezkręgowców – około 200). Poinformowało o tym w mediach społecznościowych warszawskie zoo.

Ponad tysiąc nowych mieszkańców warszawskiego zoo

Ponad tysiąc nowych mieszkańców warszawskiego zoo

Źródło:
PAP

Drogowcy po raz kolejny zabrali się za wyburzenie nielegalnych bud szpecących stolicę. Tym razem padło na nieczynny od wielu lat kiosk na Pradze Południe. Właściciel może spodziewać się wkrótce rachunku za rozbiórkę.

Za rozbiórkę kiosku zapłaci właściciel, "tanio nie będzie"

Za rozbiórkę kiosku zapłaci właściciel, "tanio nie będzie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W budynku w warszawskiej Falenicy wybuchł pożar. Ogień wydobywał się z dachu. Strażacy wyprowadzili z płonącego domu jedną osobę, która została przewieziona do szpitala. Kilkanaście kolejnych ewakuowali z sąsiednich budynków. Akcja gaśnicza trwała całą noc. Jeszcze rano ratownicy przeszukiwali pogorzelisko.

Płonął dach, ogień przeniósł się na sąsiedni budynek. Akcja gaśnicza trwała całą noc

Płonął dach, ogień przeniósł się na sąsiedni budynek. Akcja gaśnicza trwała całą noc

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W trakcie służby policjanci przasnyskiej drogówki zauważyli stojącą na poboczu ciężarówkę. Chcieli pomóc kierowcy. Jak się okazało, to był początek jego kłopotów. Grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Chcieli pomóc kierowcy, który złapał gumę. Grozi mu więzienie

Chcieli pomóc kierowcy, który złapał gumę. Grozi mu więzienie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Grodziska Mazowieckiego zatrzymali 36-latka, podejrzanego o włamanie do domu w jednej z pobliskich miejscowości. Okazało się, że to nie był jego pierwszy konflikt z prawem. Najbliższe miesiące spędzi w areszcie.

Miał na koncie 10 zarzutów, usłyszał kolejne

Miał na koncie 10 zarzutów, usłyszał kolejne

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Przyznał się do zbrodni z zazdrości, potem zmienił wersję

Przyznał się do zbrodni z zazdrości, potem zmienił wersję

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W miejscowości Żółwin doszło do ataku na ratowników medycznych, którzy udzielali pomocy pobitemu na imprezie mężczyźnie. Policja zatrzymała dwie osoby.

Ratowników medycznych zaatakowało "20 rosłych mężczyzn". Jeden z zatrzymanych już z zarzutami

Ratowników medycznych zaatakowało "20 rosłych mężczyzn". Jeden z zatrzymanych już z zarzutami

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Kierowcy parkujący w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego mogą opłacać postój sześcioma aplikacjami mobilnymi. To o trzy więcej niż do tej pory - poinformował Zarząd Dróg Miejskich. W 2024 roku większość kierujących wybierała płatność za pomocą aplikacji mobilnej, 35 procent opłacała parkowanie kartą, a tylko 12 procent używało gotówki.

Więcej aplikacji do opłacania parkowania, można też przedłużać postój

Więcej aplikacji do opłacania parkowania, można też przedłużać postój

Źródło:
PAP

Nerwowy styl jazdy kierowcy wzbudził podejrzenia u stołecznych strażników miejskich. Gdy zorientowali się, że mężczyzna nie jest pijany, tylko spieszy się z ciężarną, krwawiącą żoną do szpitala, eskortowali go na sygnale.

Strażnicy myśleli, że był pijany. A on pędził do szpitala z ciężarną żoną

Strażnicy myśleli, że był pijany. A on pędził do szpitala z ciężarną żoną

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drewniany budynek z lat 20. XX wieku przy ulicy Świerkowej 16 w Otwocku został wpisany do rejestru zabytków województwa mazowieckiego.

W tej willi działał pensjonat. Cenny świdermajer będzie chroniony

W tej willi działał pensjonat. Cenny świdermajer będzie chroniony

Źródło:
PAP

Piaseczyńska drogówka przyłapała kierowcę ciężarówki na niezgodnym z przepisami wyprzedzaniu na trasie ekspresowej S7. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości tysiąca złotych i ośmioma punktami karnymi. Funkcjonariusze opublikowali nagranie "wyścigu słoni" z policyjnego wideorejestratora. 

"Wyścig słoni" na S7. Wysoki mandat dla kierowcy. Nagranie

"Wyścig słoni" na S7. Wysoki mandat dla kierowcy. Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy policjanci poszukują 15-letniej Margharity Shraiber. Zaginiona nastolatka w piątek wyszła do szkoły na Tarchominie i do tej pory nie wróciła.

Wyszła do szkoły, nie wróciła do domu. Zaginęła 15-letnia Margharita

Wyszła do szkoły, nie wróciła do domu. Zaginęła 15-letnia Margharita

Źródło:
tvnwarszawa.pl